answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
2 years ago
15

San Francisco Corporation uses two materials in the production of its product. The materials, X and Y, have the following standa

rds:
Material Standard Mix Standard Unit Price Standard Cost
X 3,500 units $1.00 per unit $3,500
Y 1,500 units 3.00 per unit $4,500
Yield 4,000 units

During April, the following actual production information was provided:

Material Actual Mix
X 30,000 units
Y 20,000 units
Yield 36,000 units

What is the materials usage variance?
Business
1 answer:
levacccp [35]2 years ago
4 0

Answer:

(1) Material usage variance for X: 1,500 (Favorable)

(2) Material usage variance for Y: -19,500 (Adverse)

Explanation:

Material usage variance for X:

Standard Mix for actual Yield:

= (Standard mix of material X ÷ Yield) × Yield actual mix

= (3,500 ÷ 4,000) × 36,000

=  31,500

Material Usage Variance:

= (Standard Mix for actual Yield- Actual Mix) × Standard unit price

= (31,500-30,000) × $1

= 1,500 (Favorable)

Material usage variance for Y:

Standard Mix for actual Yield:

= (Standard mix of material Y ÷ Yield) × Yield actual mix

= (1,500 ÷ 4,000) × 36,000

=  13,500

Material Usage Variance:

= (Standard Mix for actual Yield- Actual Mix) × Standard unit price

= (13,500 - 20,000) × $3

= -19,500 (Adverse)

Total = (19,500) + 1,500

        = (18,000) [Adverse]

You might be interested in
(Prepared from a situation suggested by Professor John W. Hardy.) Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other
Wewaii [24]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

1 Pound T-bone:

Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95

Joint costs= $3.80

Profit per pound $ 4.15

Further process:

It costs $0.55 to further process one T-bone steak.

6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut.

The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.

A) Filet mignon: $12.00 pound

1 ounce= 16 ounce

0.375= 6 ounce

Price= 0.375*12= $4.5

New York cut= $8.80 a pound

Price= 0.5*8.80= $4.4

Sales= 4.5+4.4= $8.9

Costs= 3.80 + 0.55= 4.35

Profit= $4.55

B) It is more profitable to further process the T-bone stake by $0.40.

7 0
2 years ago
Demarco and Tanya have received information about three separate mortgage offers. In two or three paragraphs, describe your reco
Alex787 [66]

Answer: first one

As for Mortgage Option 3, not only is the interest rate higher (4.0%), but the remaining balance that is not paid has to be paid off completely in 8 years. After the down payment, they would have a $1,605 monthly payment which includes the fixed interest rate of 4.25% as well. Due to the short payment time, a borrower has a risk of loosing their home and equity if the final payment is not able to be made. Mortgage Option 2 has the lowest interest rate (3.5%) but these rates could be adjusted annually. Even though the interest rate is the highest, they would be able to afford it. Not only are they able to make these payments, Tanya and Demarco would also have. approximately $3,395 left to spend from their monthly earnings too.

Explanation:

credit to mohammedalm2

5 0
2 years ago
In September, you made a profit of $5,456,963 with expenses of $2,456,654. What was your total revenue?
Assoli18 [71]

Answer:

2500,000

Explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A walking path at a local park is modeled on the grid below where the length of each grid square is 10 feet. The town needs to s
dem82 [27]

Answer:

The area of the walking path = 3,371 ft²

Explanation:

The complete Question is presented in the attached image to this solution

Note that the walking path consists of straight paths and curved paths.

The straight path is strictly squares, with 9 of them on both sides (top and bottom)

Area of the straight path = 18 × area of one square = 18 × 10² = 1800 ft²

For the curved path, note that their areas is the area between two semi circles.

Smaller semicircle has a radius of r = 20 ft.

Larger semicircle has a radius of R = 30 ft.

Area between the two semicircles = (Area of larger semicircle) - (Area of smaller semicircle)

= (πR²/2) - (πr²/2)

= (π×30²/2) - (π×20²/2)

= 785.4 ft²

But note that there are two of those curved paths, hence, area of the curved paths

= 2 × 785.4 = 1570.8 ft²

Total area of the walking path = (Area of straight path) + (Area of curved path)

= 1800 + 1570.8 = 3370.8 ft² = 3371 ft² to the nearest whole number.

Hope this Helps!!!

4 0
2 years ago
A common problem in surveying is to determine the altitudes of a series of points with respect to some reference point. The meas
iVinArrow [24]

<u>Answer:</u>

<em>During</em><em> light downpour or day off,</em><em> teams can work; be that as it may, at whatever point the downpour or snow is </em><em>influencing perceivability</em><em> or there is lightning, a field group ought not be working. </em>

<u>Explanation:</u>

A <em>common problem in surveying</em> is to determine the altitudes of a series of points with respect to some reference point.

The <em>measurements are subject to error</em>, so more observations are taken than are strictly necessary to determine the altitudes, and the resulting over determined system is solved in the <em>least-squares sense to smooth out errors. </em>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Cost-Volume Profit Analysis Recline Company is planning to produce and sell 11,250 units of its only product at a unit price of
    12·1 answer
  • Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct
    5·1 answer
  • Information from the records of the Bridgeview Manufacturing Company for August 2017 follows:Sales $315,000 Selling and administ
    6·1 answer
  • Linda Day George Company had bonds outstanding with a maturity value of $300,000. On April 30, 2020, when these bonds had an una
    5·1 answer
  • You would like to start a cellular telephone equipment service business. You are considering organizing the business as a sole p
    5·2 answers
  • A winning strategy is one that results in a company becoming the dominant industry leader. fits the company's internal and exter
    10·1 answer
  • When Sunshine Inc., a cosmetics manufacturer, introduced an additional line of perfumes, the response from its existing customer
    13·1 answer
  • You purchase a put option on Swiss francs for a premium of $.02, with an exercise price of $.61. The option will not be exercise
    7·1 answer
  • Absorption and Variable Costing Comparisons: Production Equals Sales Assume that Smuckers manufactures and sells 30,000 cases of
    6·1 answer
  • Well Water Inc. wants to produce and sell a new flavored water. In order to penetrate the market, the product will have to sell
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!