The company used straight line depreciation based on number of units produced. This can be shown as follows:
Cost = $100,000
Life = 5 years or 18,000 units
Salvage value = $10,000
By straight line method;
Depreciation cost per unit = (100,000-10,000)/18,000 = $5
After producing 4,400 units, depreciation expense = 4,400*5 = $22,000.
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation:
Answer:
A. W = 0joule
B.W = d * w * cos (90 -ø)
Explanation:
work done is force multiplied by distance since the distance covered by the dresser is zero so automatically work done in moving the dresser is 0 (zero)
B. The component of weight of box along the inclined plane = w * cos ( 90 - ø )
Where ø is the angle of inclination to the horizontal
W = weight of body due to gravity.
Since the distance traveled by box due to gravity = d
So therefore:
W = d * w * cos (90 -ø)
W = work done
N.b
See attached sketch for comprehension