Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
Steve Jobs coming back, Innovations, and Tim Cook taking over as COO
Explanation:
The fluctuations in stock prices of a company are due to improved performance of the company in meeting it's objectives and perception that the business will do better in the future.
In the given scenario there was an initial increase in Apple’s stock price from $27.97 to $702.10, an increase of 25 times.
This can be attributed to the return of Steve Jobs as the CEO of Apple. There was a confidence boost by his coming back. Also there were various innovations like: iPhone, iMac, iPod, and iTunes. These improved the performance and by extension share price of Apple.
However when Tim Cook took over as COO he reduced production by half resulting in stock price decrease by 37% from its peak in September 2012 until the end of March 2013, from $702.10 to $442.66.
Answer:
$153,000
Explanation:
The computation of the net present value is shown below:
= Present value of all cash inflows including salvage value after considering the discount factor - initial investment
where,
Present value is
= Four year cash inflows × PVIFA factor for 11.5% for 4 years + (one year cash inflow + salvage value) × discount rate for 11.50% at five year
= $300,000 × 3.0696 + ($300,000 + $100,000) × 0.5803
= $920,880 + $232,120
= $1,153,000
And, the initial investment is $1,000,000
So, the net present value is
= $1,153,000 - $1,000,000
= $153,000
Possibly the answer could be “goods”
Answer:
d) The inventor should produce all the units for which marginal revenue equals or exceeds marginal cost.
Explanation:
The inventor has a new and innovative product that can change the color of a person's eyes with no negative side effects.
She now has a monopoly in the market. To maximise her profits she needs to set price of the product so marginal revenue is equal to or greater than the marginal cost.
Marginal revenue is the additional income earned per unit produced, while marginal cost is the additional cost incurred with extra unit produced.
When MR is equal to MC the business breaks even, and when MR is greater than MC the business is making profit.