Explanation:
If my friend wants to invest her $5000 and asks recommendations from me, then the main question i ask from her would be how much risk she is ready to take. There are different investment opportunities depending upon the level of risk a person is willing to take. If my friend would like to go safe and doesn't need any risk in her investment, then i would recommend her to buy Treasury Bills for long term investment. There would be no risk involved. Secondly i may ask her to put her money in the saving account to enjoy interest money while keeping the principal amount safe. Thirdly i may ask her to invest in real estate for long term. Again the risk would be minimal. But if she wants to take risks, i would ask her to invest in the short term stocks and keep an eye on the movement of the stocks to get profit. Secondly i may ask her to invest in the foreign exchange market, in currencies or in commodities to get benefits on the rule of high risk high return.
So these are some recommendations for her on the basis of the risk she wants to take.
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%
Answer:
Premium is likely to be $180.00
Explanation:
Two players have 40% chance of slipping
Equally,two players have 20% chance of slipping
bruise cost per slip is $150
Premium=40% chance of slipping*bruise cost*2 players +20% chance of slipping*bruise cost*2 players
Premium=40%*$150*2+20%*$150*2
Premium=0.4*$150*2+0.2*$150*2
premium=$60*2+$30*2
premium=$120+$60
premium=$180.00
If the insurance company offers bruise insurance to the players ,the premium is likely to be in the region of $180.00
Based on the given options, the most likely is answer is "D) while peoples' wants are unlimited, resources are limited." Scarcity exists because of people's uncountable desires. Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries.
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14