Answer:
(a) $9,000 per employee
(b) $252,000; $198,000
Explanation:
Given that,
Fringe benefits cost during 2018 = $450,000
Employees assigned to division A = 28
Employees assigned to division B = 22
(a) Allocation rate:
= Total cost to be allocated ÷ Cost driver
= $450,000 ÷ 50
= $9,000 per employee
(b) Cost assigned to A:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 28
= $252,000
Cost assigned to B:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 22
= $198,000
Comparing and contrasting sets of data in order to rank them and make a decisions best defines as evaluation. In evaluation, you need to rank your employees for the compensation or salary increase that they will receive. The most performer will receive the biggest increase since he has done bigger.
Answer:
B) the wages received for the fifth day of work.
Explanation:
Marginal benefit is the increment in benefit generated by an increase by one unit of output. In this situation, the marginal benefit is given by difference in wage of working five days a week from the wage of working four days a week. Therefore, the marginal benefit is the wage received for the fifth day of work.
The answer is alternative B)
Answer:
c. the well-being of sellers.
Explanation:
A surplus is the amount by which the quantity supplied of a good exceeds the quantity demanded of the good.
Producer surplus is the amount a buyer is willing to pay for a good minus the cost of producing the good.
On the other hand, consumer surplus is the amount a buyer is willing to pay for a good minus the amount the buyer actually pays for it.
Hence, an export subsidy will increase producer surplus.
In conclusion, producer surplus directly measures the well-being of sellers.
Oxidants such as hydrogen peroxide have the ability to release, oxygen.
Hope this helps!!