answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
2 years ago
14

Swanson Company has identified the following activities related to indirect production costs: Activity Activity Costs Cost Drive

rs Machine Setup $180,000 1,500 Setup Hours Materials Handling $50,000 12,500 pounds of materials Electric Power $20,000 20,000 Kilowatt hours Swanson Company has obtained the following data concerning two products: Product 1 Product 2 Number of units produced 4,000 20,000 Direct Material Cost $20,000 $25,000 Direct Labor Cost $12,000 $20,000 Number of setup hours 100 120 Pounds of materials used 500 1,500 Kilowatt-hours 1,000 2,000 Using Activity Based Costing, what is the total production cost per unit for Product 1
Business
1 answer:
julia-pushkina [17]2 years ago
4 0

Answer:

Unitary cost= $11.75

Explanation:

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate for each activity:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Machine Setup= 180,000/1,500= $120 per set up hour

Materials Handling= 50,000/12,500= $4 per pound

Electric Power= 20,000/20,000= $1 per kilowatt hour

Product 1:

Number of units produced 4,000

Direct Material Cost $20,000

Direct Labor Cost $12,000

Number of setup hours 100

Pounds of materials used 500

Kilowatt-hours 1,000

<u>Now, we can determine the total cost for Product 1:</u>

Total cost= 20,000 + 12,000 + (120*100 + 4*500 + 1*1,000)

Total cost= $47,000

<u>Finally, the unitary cost:</u>

Unitary cost= 47,000/4,000

Unitary cost= $11.75

You might be interested in
Jeremy is concerned about his selection of a new hair spray because he is concerned it will not perform as well as his usual bra
svet-max [94.6K]

Answer:

D. social risk

Explanation:

Social risk -

It refers to a specific action , which might affect the well established reputation in the society , is referred to as the social risk .

The action could be the launch of new product , issue in the product ,  violating any norms of business , corruption etc.

The act can capability hamper the consumers and hence have the risk of losing the consumer , which can have the negative affect on the business .

Hence , from the given scenario of the question ,

The correct answer is social risk .

5 0
1 year ago
You purchase a bond with a coupon rate of 5.3 percent and a clean price of $951. Assume a par value of $1,000. If the next semi
olchik [2.2K]

Answer:

The invoice price is $ 969.

Explanation:

This question requires us to tell the invoice price (dirty price) of the bond. Clean price is given in the question. So we can easily calculate invoice price by adding accrued interest in dirty price. Detail calculation is given below.

Clean price          = $ 951 -A

Accrued Interest =  (5.3% * 1000)/12*4 = $ 17.67 -B

Invoice price = A+B = $ 969 (approx)

4 0
1 year ago
This program will store roster and rating information for a soccer team. coaches rate players during tryouts to ensure a balance
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Explanation:

#include <iostream>

#include <vector>

using namespace std;

int main() {

   vector<int> jerseyNumber;

   vector<int> rating;

   int temp;

   for (int i = 1; i <= 5; i++) {

       cout << "Enter player " << i

            << "'s jersey number: ";

       cin >> temp;

       jerseyNumber.push_back(temp);

       cout << "Enter player " << i

            << "'s rating: ";

       cin >> temp;

       rating.push_back(temp);

       cout << endl;

   }

   cout << "ROSTER" << endl;

   for (int i = 0; i < 5; i++)

       cout << "Player " << i + 1 << " -- "

            << "Jersey number: " << jerseyNumber.at(i)

            << ", Rating: " << rating.at(i) << endl;

   char option;

   '

   while (true) {

       cout << "MENU" << endl;

       cout << "a - Add player" << endl;

       cout << "d - Remove player" << endl;

       cout << "u - Update player rating" << endl;

       cout << "r - Output players above a rating"

            << endl;

       cout << "o - Output roster" << endl;

       cout << "q - Quit" << endl << endl;

       cout << "Choose an option: ";

       cin >> option;

       switch (option) {

           case 'a':

           case 'A':

               cout << "Enter a new player's"

                    << "jersey number: ";

               cin >> temp;

               jerseyNumber.push_back(temp);

               cout << "Enter the player's rating: ";

               cin >> temp;

               rating.push_back(temp);

               break;

           case 'd':

           case 'D':

               cout << "Enter a jersey number: ";

               cin >> temp;

               int i;

               for (i = 0; i < jerseyNumber.size();

                    i++) {

                   if (jerseyNumber.at(i) == temp) {

                       jerseyNumber.erase(

                               jerseyNumber.begin() + i);

                       rating.erase(rating.begin() + i);

                       break;

                   }

               }

               break;

           case 'u':

           case 'U':

               cout << "Enter a jersey number: ";

               cin >> temp;

               for (int i = 0; i < jerseyNumber.size();

                    i++) {

                   if (jerseyNumber.at(i) == temp) {

                       cout << "Enter a new rating "

                            << "for player: ";

                       cin >> temp;

                       rating.at(i) = temp;

                       break;

                   }

               }

               break;

           case 'r':

           case 'R':

               cout << "Enter a rating: ";

               cin >> temp;

               cout << "\nABOVE " << temp << endl;

               for (int i = 0; i < jerseyNumber.size();

                    i++)

                   if (rating.at(i) > temp)

                       cout << "Player " << i + 1

                            << " -- "

                            << "Jersey number: "

                            << jerseyNumber.at(i)

                            << ", Rating: "

                            << rating.at(i) << endl;

               break;

           case 'o':

           case 'O':

               cout << "ROSTER" << endl;

               for (int i = 0; i < jerseyNumber.size();

                    i++)

                   cout << "Player " << i + 1 << " -- "

                        << "Jersey number: "

                        << jerseyNumber.at(i) << ", Rating: "

                        << rating.at(i) << endl;

               break;

           case 'q':

               return 0;

           default:

               cout << "Invalid menu option."

                    << " Try again." << endl;

       }

   }

}

4 0
1 year ago
A company manufactured 1,000 units of product during the year and sold 800 units. Costs incurred during the current year are as
Llana [10]

Answer:

$2,400

Explanation:

Total production Cost:

= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment

= $7,000 + $2,000 + $3000

= $12,000

Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:

= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)

= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)

= $12 × 200

= $2,400

5 0
2 years ago
You are a student with a demanding schedule of classes. You also work part time and your supervisor allows you to determine your
grin007 [14]

Answer:

enough to earn some money but not too much to jeopardize your grades

Explanation:

Since your scarce resource is time you need to create a balance between all the tasks, so much so that you are able to benefit from all of the tasks but not substitute one for another. Therefore in this situation, you will work enough to earn some money but not too much to jeopardize your grades. That way you are able to make money to pay for most (if not all) of your expenses but at the same time, you are still making sure you are benefiting from school and not wasting your time in school by not being able to graduate.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Annie is self-employed and has $58,000 in income from her business. She also has investments that generated dividends of $3,000
    8·1 answer
  • Consider a market with two​ firms, target and​ wal-mart, that sell cds in their music department. both stores must choose whethe
    14·1 answer
  • Which financing option has the highest overall costs?
    7·2 answers
  • On June 30, 2018, the High Five Surfboard Company had outstanding accounts receivable of $600,000. On July 1, 2018, the company
    13·1 answer
  • Wylie has been offered the choice of receiving $5,000 today or an agreed-upon amount in 1 year. While negotiating the future amo
    7·1 answer
  • Until recently, hamburgers at the city sports arena cost $ 2.50 each. The food concessionaire sold an average of 1750 hamburgers
    10·1 answer
  • Which statement best describes a business creating an incentive, or a benefit?
    12·1 answer
  • Jolene has always wanted to work in Physical Therapy. Which career would be the best choice if she wants to get into a job that
    13·2 answers
  • The interest portion of a monthly loan payment is $427.93. If the interest rate is 6.875%, what is the current principal balance
    12·1 answer
  • Suppose there is one ticket left for tonight’s performance of Hamilton on Broadway. The ticket costs $700. Sean is a community c
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!