answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
1 year ago
8

Janice jacobs is planning for her retirement. she knows what assets and liabilities she has now and expects to have in the futur

e. she knows what her spending patterns are likely to be and adjusted them for inflation. she also has identified all of her sources of income after she retires. now she is sitting down and planning her income and expenses each month. after she has finished this plan, she knows that she has enough income to cover her expected expenses and still have $200 extra each month for emergencies and other unplanned activities. even with inflation, she thinks she can sustain this plan for approximately 30 years. what step in the retirement planning process is janice completing
Business
1 answer:
VLD [36.1K]1 year ago
3 0

The step in retirement planning that Janice is completing is "Developing a balanced budget based on her retirement income"

She is making a checklist of her expenses and income and what is the excess income she can keep for her interests. So, she is actually involved in making a budget for her retirement based on her income and anticipated expenses

You might be interested in
On November​ 1, 2019, Alpha​ Omega, Inc. sold merchandise for $ 12 comma 000​, FOB​ destination, with payment​ terms, n/30. The
faust18 [17]

Answer:

Gross Profit is $9552

Explanation:

Given data

sold  = $12000

cost of goods = $3840

returns = $4800

to find out

gross profit

solution

we apply here gross profit formula that is

Cost of goods = Cost of goods - ( Return amount × Cost of goods sold / sale  ) .....................1

Cost of goods = 3840 - ( 4800 × 3480/ 12000)

Cost of goods = 2448

gross profit

Gross Profit = Sales - Cost of Goods Sold

Gross Profit = 12000 - 2448

Gross Profit is $9552

5 0
1 year ago
Hannah and Ellen rely on consistent messages received via word of mouth and are older and more conservative than other customers
Aleks04 [339]

Answer:

they fall into early majority

5 0
2 years ago
Johnson Marine has the following costs and expected sales for the coming year. Johnson is considering a number of different meth
velikii [3]

Answer:

$375

Explanation:

If Johnson will use the desired gross margin percentage to determine the selling price of its products, they must use the following formula:

selling price per unit = total manufacturing costs per unit / (1 - gross margin)

Total manufacturing costs = variable manufacturing costs + total fixed costs + batch level fixed overhead = $2,350,000 + $1,200,000 + $200,000  = $3,750,000

total manufacturing cost per unit = $3,750,000 / 20,000 units = $187.50

selling price per unit = $187.50 / (1 - 50%) = $187.50 / 50% = $375

7 0
1 year ago
The Reid Co. acquired a piece of land for a new factory paying $100,000. Reid demolished the old building at a cost of $20,000,
Julli [10]

Answer:

A$118,000 B.$333,000

Explanation

Land$100,000

Demolition20,000

Scrap value(5,000)

Title insurance1,000

Paving assessment2,000

Total land cost($118,000)

B. The cost of the building recorde

d by Reid

Archirectfees$25,000

Construction interest8,000

Building cost300,000

Total building cost. $333,000

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Colorado traffic laws are revised each year by ?
Eduardwww [97]
C colorado general assembly
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which two skills and abilities are essential for a ship captain?
    15·2 answers
  • A company has three product lines, one of which reflects the following results:
    12·1 answer
  • Kelly has decided to start his own business giving sailing lessons. To purchase equipment for the business, Kelly withdrew $1,00
    8·1 answer
  • Assume that you are on the financial staff of Vanderheiden Inc., and you have collected the following data: The yield on the com
    6·1 answer
  • Pequeno Pesos Restaurants, Inc. is a chain of restaurants featuring authentic, affordable Mexican cuisine around the United Stat
    13·1 answer
  • Anton believes his company's overhead costs are driven (affected) by the number of machine hours because the production process
    8·1 answer
  • Grullon Co. is considering a 7-for-3 stock split. The current stock price is $75.00 per share, and the firm believes that its to
    6·1 answer
  • A client is using the Sales on Account workflow. Instead of receiving a payment against the invoice, they add a new deposit cate
    13·1 answer
  • FCOJ, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether or not to convert its all-equity capital structure to one th
    5·1 answer
  • Explain the hipp of the primary sources below source: letter written by john rolfe
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!