According to the enotes, if a company does not have a current supplier for a part, they must issue a Request for quotation (RFQ) so their potential supplier can provide a detailed quote that might include more than just a per unit price, it may also include delivery date, and payment terms. This quote invites suppliers into a bidding process to bid on specific products or services. However, it is only the first step in a negotiation with a supplier.
Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
The utility maximization point for a consumer is as follows:

It is given that,
price of Pepsi(x) = $1 per can
price of a hamburger(y) = $2
Marginal utility from Pepsi = 4
Marginal utility from hamburgers = 6
Hence,

4 > 3
Therefore, it can be seen that the consumer's utility is not maximized at this point.
Law of diminishing marginal utility states that as the consumer consumes more and more quantity of goods then as a result the utility obtained from the consumption goes on diminishing.
So, there is a need to increase the quantity of Pepsi consumed and reducing the quantity of hamburgers consumed.
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Answer:
Gene's Gloves was given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need to spend $10,000 ($1 per gallon x 10,000 gallons) to substitute harmful chemicals for harmless chemicals in order to keep working.
Wally's Wallet was also given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need $60,000 ($3 per gallon x 20,000 gallons) to treat those chemicals and turn them harmless in order to keep working.
If Gene can sell its right to dump 5,000 gallons to Wally, for a price higher than $5,000 but lower than $15,000, both companies would win:
Gene would spend $15,000 in harmless chemicals but it would have between $5,001 and $14,999 in revenue from the selling of "pollution rights".
Wally will spend $45,000 in treating harmful chemicals but it will have to pay Gene between $5,001 and $14,999 for buying their "pollution rights".