Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
American imperialism
Explanation:
is a term that refers to the economic,military and cultural influence of the United States on other countries.
<span>Partnership. They both together running the business with efforts and money so this action called partnership. Partnership action don't have to equal it can be 80%-20% or 40%-60% or anything. Not only persons have to be two it can be three or four or anything more than one.</span>
Answer:
B. 51,000
Explanation:
The computation of the total assets at the end of the year is shown below:
= Opening balance of asset account + revenue collected - expenses incurred + additional assets purchased + additional cash invested in the business
= $30,000 + $30,000 - $34,000 + $15,000 + $10,000
= $51,000
Simply we deduct the expenses incurred and the rest of the items are to be added in the beginning balance of asset account so that the accurate amount can come.