BlackBerry, which gained significant market share in the early 2000s in the business, government, and consumer markets, lost market share because "competitors offered phones with better designs and more features".
<u>Option:</u> B
<u>Explanation:</u>
The causes BlackBerry struggled are:
- They were unable to innovate quickly enough. Apple and all the Android phone manufacturers released their phones with new operating system and physical shapes.
- That was a major disruption in the market for cell phones and BlackBerry did not follow.
The company after Chen took over BlackBerry in late 2013 to concentrate more on apps. In 2016, the team stopped manufacturing its own branded phones and is now depending on suppliers to do so. The organization now provides a lot of its software and services revenues, as well as licensing, to big corporations.
Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Consumer protection is the movement to protect the valid interests of consumers and is a major force in small business today
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494