Answer:
$10,400 Favorable
Explanation:
The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-
For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours
Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units
= 1,550 hours
Now, we will put it into formula
Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (1,550 - 510) × $10
= $10,400 Favorable
Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation:
Answer:
The correct answer is letter "C": Agglomeration advantages stem from knowledge spillover from one firm to another.
Explanation:
In Business, Agglomeration refers to the cluster of companies in one common physical area. Agglomeration is divided into two categories: <em>urbanization economies </em>and<em> localization economies</em>. Urbanization economies refer to businesses sharing the same physical area even if they are dedicated to providing different goods or services.
Localization economies, instead, refers to firms of the same industry being located in a common location. In such a scenario, companies can take advantage of the same pool of labor and the quick spread of ideas among entities or the knowledge spillover.
Answer:
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%
Explanation:
given data
purchasing a machine = $423,000
useful life = 9 years
cash operating costs = $112,000 per year
yielding = $27,000
annual depreciation = $47,000
to find out
simple rate of return on the investment
solution
we get here simple rate of return on the investment that is express as
simple rate of return =
.............................1
put here value we get
simple rate of return = 
solve it we get
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%