answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
2 years ago
9

A company uses an activity-based costing system composed of three processes: tooling, processing, and resources. The company has

the following firm-wide totals from its costing system: Tooling Processing Resources Driver quantity 25 setups 20,000 direct labor hours 40,000 sq. ft. Costs per pool $500,000 $2,000,000 $800,000 Product D uses 3 setups, 3,000 direct labor hours, and 8,000 square feet. What is the total overhead cost that should be assigned to Product D?
a. $160,000
b. $300,000
c. $360,000
d. $520,000
Business
1 answer:
Serga [27]2 years ago
3 0

Answer:

d. $520,000

Explanation:

Provided information,

Activities                         Cost                  Cost drivers

Tooling                      $500,000                  25 setups

Processing               $2,000,000                20,000 direct labors

Resources                  $800,000                 40,000 square feet

Rate per activity

Tooling = \frac{500,000}{25} = $20,000 per setup

Processing = \frac{2,000,000}{20,000} = 100 per labor hour

Resources = \frac{800,000}{40,000} = 20 per feet.

Information for Product D

3 setups = 3 \times $20,000 = $60,000

3,000 direct labor hours = 3,000 \times $100 = $300,000

8,000 square feet = 8,000 \times $20 = $160,000

Total overhead cost assigned = $60,000 + $300,000 + $160,000 = $520,000

You might be interested in
Green Company is planning to introduce a new product with a 75 percent incremental unit-time learning curve for production in ba
sweet-ann [11.9K]

Answer:

210 hours

Explanation:

The learning curve rate can be found by log75%

Ln0.75 = 0.12249

1 batch requires 200 hours

The 1500 units batch will require 200 hours

For 3000 units there will be two batches of 1500 units each

200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours

6 0
2 years ago
The estimated unit costs for a company to produce and sell a product at a level of 13,500 units per month are as follows:
Softa [21]

Answer:

The correct answer is $79.

Explanation:

According to the scenario, the computation of the given data are as follows:

We can calculate the estimated variable cost by using following formula:

Estimated variable cost = Direct material + Direct labor + Variable manufacturing  overhead + Variable selling  expenses

By putting the following value in the formula, we get

Estimated variable cost = $34 + $22 + $19 + $4

= $79

Hence, the estimated variable costs per unit is $79.

4 0
2 years ago
A cell phone company has a fixed cost of $1,500,000 per month and a variable cost of $20 per month per subscriber. The company c
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

a. Break-even point = Fixed Cost divided by Contribution per unit

= $1,500,000/$19.95

= 75,188 subscribers

b. New break-even point = $1,500,000/$24.95

= 60,120 subscribers

c. Subscriber base = 73,000

less dropped subscribers 10,000

adjusted subscribers = 63,000

The company will still be profitable because it will break-even with 60,120 subscribers.  The excess 2,880 (63,000 - 60,120) subscribers after the break-even point of 60,120 will cause the company to make  some profit.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed cost = $1,500,000 per month

Variable cost $20 per month per subscriber

Charges to customers per month $39.95

Contribution = $39.95 - $20 = $19.95

New variable cost = $25

New monthly charge = $49.95

Contribution per unit = $49.95 - $25 = $24.95

4 0
2 years ago
Barclay Enterprises manufactures and sells three distinct styles of bicycles: the Youth model sells for $440 and has a unit cont
Tanya [424]

Answer:

$21,370

Explanation:

A composite unit is a set of different products grouped together in proportion to their sales mix. The unit is a basis for grouping products from different segments of an entity together with the aim of managing inventory levels, break even points, and sales.

The selling price of the composite unit can be calculated as follows:

||Bicycle model |No. of bicycles |Unit selling price |Total per composite unit

|Youth models| 5                         | 440                     |   2,200

|Adult models|   9                        | 990                     |   8,910

|Recreational models| 6              | 1,140                    |  <u>10,260</u>

                Selling price per composite unit               <u>21,370</u>

4 0
2 years ago
McDonald's Corp has a preferred stock paying a dividend of $19 and has a market price of $178. Calculate the cost of capital for
Iteru [2.4K]

Answer:

McDonald's Corp

The cost of capital for the preferred stock is:

10.67%

Explanation:

a) Data and Calculations:

Market price of preferred stock = $178

Preferred stock dividend = $19

Cost of capital = Preferred stock dividend/Market price of preferred stock * 100

= $19/$178 * 100

= 10.67%

b) The cost of capital for McDonald's preferred stock is the finance cost or interest cost that it must incur for financing its projects using preferred stock.  This represents the 10% of the preferred stock value that is paid out to preferred stockholders.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is a minimally acceptable rate of pay?
    10·1 answer
  • Paige is writing about the progress her team made in setting up a new software system. In one detail, she tells that the team co
    11·2 answers
  • Market value ratios give management an indication of what investors think of the companies and future prospects. The market valu
    11·1 answer
  • The Nature’s Sunshine natural supplement company decided to use Oracle’s CRM system to manage its many customers. Identify all o
    6·1 answer
  • For the coming year, Loudermilk Inc. anticipates fixed costs of $600,000, a unit variable cost of $75, and a unit selling price
    8·1 answer
  • Smart phones are very expensive. You can purchase a protection plan that lets you risk with the phone carrier. Choosing to buy a
    8·2 answers
  • ​Moe's Pizza Shop sells a large pizza for​ $12.00. Unit variable expenses total​ $8.00. The breakeven sales in units is​ 7,000 a
    7·1 answer
  • A consumer values a car at $20000 and it costs a producer $15000 to make the same car. If the transaction is completed at $18000
    10·1 answer
  • Emily Casper earns a weekly salary of $785. How much will she make after four weeks?
    15·1 answer
  • On January 1, 20X4, Parke Company borrowed $360,000 from a major customer evidenced by a non-interest bearing note due in three
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!