Answer:
b) Heightened global competition
Explanation:
Since in the question it is mentioned that working as a distributor of an automative part i.e. based on the Ohia diversifies its business operations in China. Also the employees and the management are working with this division and taking the classes on the chinese culture and their customs in order to feel comfortable
So this scenario represents that the global competition is on the peak
Therefore the option b is correct
Answer:
$90,000
Explanation:
Inspection hours (h) = 10,000 hours per year
Total salaries (S) = $60,000
Cost of supplies (c) = $3 per inspection hour
Since there is no need for any inspection activity, all of the inspection costs qualify as nonvalue-added cost.

The nonvalue-added cost of inspection per year is $90,000
I don’t know if they’re answer choices with this question, but I believe if she studies 10 hours on her financial investment, and 10 hours on her private bookkeeping business. She’ll have to Atleast study 4 hours on the client record keeping requirement. (hope this helps)
Answer:
income summary 143,100 debit
salaries expense 143,100 credit
Explanation:
The company will do an adjusting entry to reocrd the expense for the accrued but not payed salaries of the year:
salaries expense 3,100 debit
salaries payables 3,100 credit
Thus, the total slaries expense for the year would be:
140,000 + 3,100 = 143,100
To close we will leave the expenses balance at zero thus, we will credit this amount against an auxiliary account called income summary.
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.