Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
Month Number of snow cones Total operating costs
January 6,400 $5,980
February 7,000 $6,400
March 5,000 $5,000
April 6,900 $6,330
May 9,000 $7,000
June 7,250 $6,575
To calculate the fixed costs using the high-low method, first, we need to calculate the unitary variable cost:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (7,000 - 5,000) / (9,000 - 5,000)= $0.5 per unit
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 7,000 - (0.5*9,000)= 2,500
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 5,000 - (0.5*5,000)= 2,500
Answer:
$153.01
Explanation:
For computing the monthly payment we need to apply the PMT formula i.e to be shown in the attachment
Given that,
Present value = $8,100
Future value or Face value = $0
RATE = 60 months = 5 years × 12 months
NPER = 5.04% ÷ 12 months = 0.42%
The formula is shown below:
= PMT(RATE;NPER;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula, the monthly payment is $153.01
Answer:
The correct answer is B. Consumers will be unable to buy all the gas they want at the temporary price ceiling price.
Explanation:
At the time that the offer is recent for price control, demand can be stimulated by the existence of a more reasonable and affordable price for the consumer, so that there is an excess of demand against supply, which is It would imply that it should result in an increase in prices that should lead to an optimum level or breakeven point being reached at any given time, a situation that will not occur precisely because of price control.
By resenting the offer while increasing demand, despite the possible shortage, this shortage does not result in a price increase that would be normal, precisely due to the hand of the state that prevents free market development , since it restricts one of the factors that energizes it, which is the price.
The price of goods and services, as well as can increase or decrease the supply, can also increase or decrease demand, a game that alone should maintain a price that satisfies both consumers and producers, but when price control is introduced , only consumers will be satisfied, a situation that causes bidders to stop producing.
They focus on direct payment for services provided for caregivers. This money can be used to procurement of any service or services that encounter the person's measured needs. As the money given to the person is specified in lieu of the local specialist providing the care, the money rests public money have its place to the local government who creates the expenditures.
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000