Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700
Answer:
$68.23
Explanation:
In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:
The computation of the current share price is shown below:
= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)
= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)
= ($4.23) ÷ (6.2%)
= $68.23
We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate
Answer:
for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising
Explanation:
Using the below expression to determine the range of interest rates could these firms use trigger strategies to support the collusive level of advertising; we have:

where;



Then :
= 
= 

%
Thus; for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising