Answer: $17,000
Explanation:
Produced =400 x $20= $8000
Tire shop bought = 300 x$20 =$6000
Household bought =300 x$50 =$15000
Household - Tire shop = $15000 - $6000 =$9000
GDP= $9000+ $8000 =$17000
<span>Actually motorist best approach here is to trying to figure out the correct removing rotation of lug nuts, then rotate in that direction it smoothly as possible by applying some oil or grease,which will surely do the need of the motorist to change the flat tire safely, instead of pushing or pulling it hard, which not solve the problem at all even after lot of time and energy,</span>
Answer:
The overhead cost assigned to each unit of product B is $46.2 per unit.
Explanation:
Overhead absorbed in each product B can be calculated as under:
Overhead Absorbed = Overhead Absorption Rate * Absorption Basis
Here in this question, the absorption basis is Direct labor hours. So the direct labor hour per unit of Product B is 0.7 Hr and the OAR is $66.
By putting values in the above equation, we have:
Overhead Absorbed = $66 per unit * 0.7Hrs = $46.2 per unit
Answer:
Implementation Phase
Explanation:
After Planning, it is imporrant to carry out clarified Implementation to successfully carry out what need to be done and when. This is important to ensure your plan is achieved without fault. Sweatshop labour which is a situation where workers are employed at low wages and mostlyunder unhealthy conditions to produce products usually occurs during the implementation phase.
No. The percentage of pooped kernels depends on the quality of the kernel and the accuracy of the temperature indicated in the cooking instruction on the popcorn package.