Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Occupational Safety and Health Administration (OSHA) was created to ensure healthy and safe work environments for all workers. Being that the factory did not offer adequate ventilation, the workers could be at risk for harm, and be in violation of OSHA standards.
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share
There are three ways in which a manager can redesign an employee's job: <u>job enrichment, job enlargement and job rotation.</u>
Explanation:
There are three ways a manager can redesign an employee's job:
- job enrichment,
- job enlargement
- job rotation.
Job redesign is an technique using which job responsibilities, tasks are reviewed, and are re-allocated among the employees, to improve output. Redesigning jobs can lead to improvements in both productivity and in job satisfaction. of the employees
For example: Samantha is , a customer service representative at a large call center. She performs the same task of attending phone calls on a daily basis .This redundancy of task will lead to the reduction in the productivity of Samantha. To increase her productivity the HR plans to redesign her job,the HR might increase or decrease the number of calls she takes each day OR THEY might plan to give her training so that she can be moved to a more specialized group, such as tech support or sales, or the HR might change her role, such as to a supervisory or training position.
This change in the job profile(Job Redesign) of Samantha will lead to an increase in the productivity and motivation.