Answer:
EPQ = 1982
maximum inventory = 1090
average inventory = 545
order cycles = 44.04
total cost of managing = $2180
Explanation:
given data
monthly demand = 900
annual demand = 12 × 900 = 10800
Production averages = 100 units
Holding costs = $2.00
setup cost = $200.00
company operates= 240 days
solution
daily usage = 
daily usage = 45
we find here EPQ
EPQ =
×
...........1
EPQ =
× 
EPQ = 1982
and
maximum inventory =
× daily production - daily use
maximum inventory =
× (100-45)
maximum inventory = 1090
and
average inventory = 
average inventory = 
average inventory = 545
and
order cycles = 
order cycles = 
order cycles = 44.04
and
total cost of managing = 
total cost of managing = 
total cost of managing = 2179.81 = $2180
Answer:
NPV= $31,808.91
Explanation:
Giving the following information:
Io= -$150,000.
The operating costs:
Year 1= $5,000
Year 2= $6,000
Year 3= $7,000
The benefits:
Year 1= $80,000
Year 2= $90,000
Year 3= $70,000
To calculate the Net Present Value (NPV) we need to use the following formula:
NPV= -Io + ∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
Io= -150,000
Cf1= 80,000 - 5,000= 75,000/1.04= $72,115.39
Cf2= 90,000 - 6,000= 84,000/1.04^2=$77,662.72
Cf3= 70,000 - 7,000= 63,000/1.04^3= $56,006.77
NPV= $31,808.91
Answer:
b. -$350,000
Explanation:
The calculation of net cash used in financing activities is shown below:-
Net cash used in cash flow from financing activities = Borrow from bank - Dividend paid + Issue common Stock - Loan repaid
= $1,250,000 - $1,200,000 + $500,000 - $900,000
= -$350,000
Therefore for calculating the net cash used in financing activities we simply applied the above formula.
Answer:
$88,000
Explanation:
Jill's original house value = $175,000 house cost + $7,000 closing costs + $75,000 improvements = $257,000
Jill's revenue from house sale = $375,000 selling price - $30,000 sale cost
= $345,000
Jill's capital gain = $345,000 sales revenue - $257,000 house original value
= $88,000
The research and testing costs associated with the new ovens is said to arise from a product-sustaining activity.
Explanation:
Product-sustaining activities are carried out where appropriate to facilitate the production of each product type. Types of design-sustaining practices include product requirements, technical improvements and special testing procedures.
Such costs may be assigned to each commodity but are not proportional to the number of manufactured units or quantities. Organisation-sustaining operations support the overall production cycle of an organisation.
The ventilation and maintenance of the building, the protection of the facility and the administration are examples of safe facilities.
Products are allocated the costs for the operations at a unit level, batch level and component level depending on the consumption of each commodity. Goods are distributed randomly or viewed as time expense for purpose of facility-sustaining operations.