Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
Answer:
the government's sovereign immunity
Explanation:
In the US, the federal and state governments have sovereign immunity which means that they cannot be sued unless they agree to it. In the US, the federal government waived their immunity protection from a series of possible torts through the Federal Tort Claims Act. But that law does not include litter or accidents occurring in highways.
Sovereign immunity basically states that the federal government cannot be sued for its actions unless those actions are included in the Federal Tort Claims Act. To be able to sue a state government other rules apply, specially regarding the circumstances around the reason for the claim.
Answer:
Explanation:
Solution
At first, we will determine that whether we have communicated to our customers in a past that we will keep their information confidential and never be sold to any other person or business for any future marketing. If we have made such communication, then we should take information confidential and do not give to others.Similarly, if there is no confidentiality communication made in a past, then we can put an offer towards Brawner. We offer him that instead of providing phone numbers and email to him, pay tome, we will email and call the customers and let them know about Brawner and local record store. So in case any customers want something, they will contact directly to you (Brawner) or his shop.
Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Answer:
Which shop will benefit the most from its expansion?
- B. Donny, because his workers currently have less available capital to work with
The law of marginal returns applies here, that is why Sunshine donuts didn't produce twice as many by using more machines
How much should Donny realistically expect his production to increase with the new equipment?
Similar to the additional production that Sunshine had in the past.
How much should Sunshine realistically expect her production to increase with the new equipment?
Maybe even a little more than 50 dozen, but definitely less than 80 or 100.