Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500
Answer: The advantage of the basic earning power ratio (BEP) over the return on total assets for judging a company's operating efficiency is that the BEP does not reflect the effects of debt and taxes
Explanation:
a. This is correct.
The advantage of basic earning power ratio over the return on the total assets for judging a firm's operating efficiency is that the basic earning power does not reflect effects of debt and taxes.
b. This is incorrect.
Only the price/earnings ratio of the company will tell us nothing about a company. When we compare the price/earnings of a company with the peers, we would know whether such company is under valued, or over valued or maybe fairly valued.
c. This is incorrect.
The total assets is made up of total liabilities plus the shareholders equity, when other things are held constant, less debt simply means less liabilities. To balance both sides, the total assets should reduce as the shareholder's equity is constant. When total assets decreases, the return on the assets will increase.
d. This is incorrect.
We can reach a conclusion on which firm is better managed based on the facts given. The debt ratio is the total liabilities divided by total assets, and a lower ratio is known to be good in comparison to a higher ratio. Similarly, the profit margin is the profit divided by the sales, and low profit margin shows high expenses and also a need for the management to decrease the expense.
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000
<span>The following properties can be classified as those associated with metal elements: having a high density, malleable, and having low melting points.
The following properties can be classified as those associated with non-metal elements: dull and nonreactive to acids.</span>
Given that <span>a
major big box store allegedly adds 5 percent to the total cost of
production or cost of purchasing items it sells in its store, then adds
to this number the additional costs and profits in order to arrive at
the product's selling price. the 5 percent represents the markup amount.</span>