Answer:
intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Explanation:
given data
dividend (D₀) = $1.92 per share
constant rate (g) = 4.00% per year
required return (rs ) = 10.00%
to find out
intrinsic value of SCI’s shares
solution
we know that intrinsic value is here express as
intrinsic value = current dividend × ( 1+ growth rate ) ÷ ( required rate - growth rate ) .............................1
put here value we get
intrinsic value = 
intrinsic value = 33.28
so intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6