Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.
Answer: Users.
Explanation:
There are 7 positions in the Buyer Decision Process which includes the Initiators, the buyers, decision makers, influencers, Users and Gatekeepers.
The Users are the finally people who actually use the product and their opinion matters. They are usually consulted on how to make a product better in the post-evaluation process.
Kate as a sales representative arranged to meet students and got their feedback on textbooks with the aim of using their feedback to make their textbooks better. This would signify that the students play a USER role in the buying centre and their opinion is being used to learn to make a product better. Also, the company sells textbooks and textbooks are usually for students.
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
The answer is: B.) XYZ's product is a close substitute for the locally available goods.
Explanation:
A substitute product can be defined as a good a consumer perceives as similar or comparable to another good (e.g. cow and chicken meat). Generally speaking, when the price of one of these goods increases, the demand for its substitute good increases.
In this case, Darren believes that since XYZ´s product is cheaper it should sell better than its competition (close substitute goods).
Answer:
<u>cost of goods manufactured schedule</u>
Raw Materials ($9,180 + $55,020 - $17,480) $46,720
Direct Labor $51,740
Manufacturing overheads :
indirect labor $6,510
factory insurance $4,700
machinery depreciation $4,380
machinery repairs $1,990
factory utilities $3,740
miscellaneous factory costs $1,980
Add Opening Work In Process $5,670
Less Closing Work In Process ($7,610)
Cost of goods manufactured $119,800
Explanation:
Cost of goods manufactured schedule shows a summary of results (cost) obtained from manufacturing activity during the production period.