Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
The answer is C. link the advertisements to online promotions.
Explanation:
Now lets take a look at it one by one and see why C is the answer.
As in option A, she can ask a few friends whether they've seen the ad or not, but their replies would not accurately show the success of the promotion strategy.
In Option B, it take some time to measure the results and the quarterly sales numbers can be influenced by many factors and may not reflect the impact of this specific promotional campaign.
Option D is irrelevant, Elise's company sales and the sales of the newspapers are not related. So we can not take this as an answer.
Option C however is very applicable. If you link the advertisements to online promotions, when those who read the news paper comes to check the online promotion, we can see how well has the ad performed based on the number of online enrollments of the readers.
Answer:
A.
Explanation:
A. Smartphone headphone is the correct answer, because complementary goods are goods that sell together so, smartphone and headphones are complementary goods.
Answer:
13.33%
Explanation:
Income from operations $400,000
Interest expense 47,000
Gains/(losses) on sale of equipment 3,000
Net income 350,000
Total assets at Jan. 1 2,600,000 Total assets at Dec .31 3,400,000
the formula used to calculate return on investment (ROI) is:
ROI = income from operations / average total assets
ROI = $400,000 / {($2,600,000 + $3,400,000) / 2} = $400,000 / $3,000,000 = 0.1333 or 13.33%
Return on investment measures the profitability of an investment during a period of time.