answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
1 year ago
6

Suppose that Ford issues a coupon bonds at a price of $1,000, which is the same as the bond's par value. Assume the bond has a c

oupon rate of 4.5%, pays the coupon once per year, and has a maturity of 20 years. If an investor purchased this bond at the price of $1,000, for each year except the last year, the investor would receive a payment of 45. (Round your answers to the nearest dollar) When the bond matures, t investor would receive a final payment of $1045. (Round your answers to the nearest dollar.) Now suppose the price of the bond changes to $1, 060. Assuming an investor purchased the bond at a price of $1, 060, the investor would receive a current yield equal to ()
Business
1 answer:
uysha [10]1 year ago
3 0

Answer:

YTM approximated 4.08%

Explanation:

If the price of the bond changes to 1,060

we will need to calcualte the YTM

we could do it with an approxmation method like this:

YTM = \frac{C + \frac{F-P}{n }}{\frac{F+P}{2}}

Cuopon payment =1,000 x 4.5% = 45

Face value       = 1,000

Purchase value= 1,060

n= 20 years

quotient 4.0776699%

It will yield approximately 4.08%

You might be interested in
Peter Lynchpin wants to sell you an investment contract that pays equal $22,500 amounts at the end of each of the next 20 years.
Effectus [21]

Answer:

The amount to be paid for the contract today = $220,908.32

Explanation:

<em>The amount to be paid for the contract today will be equal to the present value of the annuity of $22,500 payable for 20 years discounted at a rate of 8% per annum.</em>

Present Value = A ×( 1 - (1+r)^(-n))/r

A- 22,500, r- rate of return - 8%, n -no of years 20 years

PV = 22,500 ×( 1-(1.08)^(-20) )/ 0.08

PV = 22,500 ×9.8181

PV = $220,908.32

The amount to be paid for the contract today = $220,908.32

7 0
2 years ago
Diamond Machine Technology has invested $250,000 in developing a sharpener. Each sharpener costs $3 to make. In addition, fixed
makkiz [27]

Answer:

Diamond Machine Technology

a) Markup price = $4.03

b) Target return price = $3.60

Explanation:

Investment = $250,000

Cost of each sharpener = $3

Additional fixed costs = $10,000

Quantity of sharpeners to sell for the year= 100,000

Markup on sales = 30%

Return on Investment (ROI) = 20%

Markup price = (($3 * 100,000) + $10,000))* 1.3

= $403,000 /100,000 = $4.03

Return on Investment:

Profit for the year = 100,000($4.03 - $3) - $10,000 = $93,000

ROI = $93,000/$250,000 * 100 = 37.2%

Target revenue = (20% of $250,000) + $310,000 = $360,000

Target return price = $360,000/100,000 = $3.60

5 0
1 year ago
Madison River Supply Co. sells canoes, kayaks, whitewater rafts, and other boating supplies. During the taking of its physical i
oee [108]

Due to the error in the recording of correct amount of inventory the ,at the end of Madison river supply balance sheet , the inventory , current assets, total assets and shareholders equity would be understated by $10,400.

Now due to the error in recording correct amount of inventory , in the balance sheet it will be shown as understated by $10,400 ( $555,400 - $5454,000 ) , now because of this the current assets would become understated by the same amount as inventory comes under the current assets.

Since current assets are understated , the total assets of the company would also be understated and so do shareholders equity as the net income has decreased because of the increase in cost of goods sold.

4 0
1 year ago
Orange Co. is a manufacturer and Pineapple Company is a merchandiser. What is the difference in the budgets the two entities wil
Irina-Kira [14]

Answer:

Orange Co.'s budget will include the cost of production, which is made up of raw materials, direct labor, and manufacturing overhead.  The above cost of production and the accompanying items will not be found in the budget of Pineapple Company.  The latter's budget will focus on purchase of goods for sale (instead of raw materials) and inventories of finished goods (instead of raw materials and work in process).  Orange Co. determines its product cost per unit from the cost of production divided by the quantity produced.  Pineapple Company's product cost is based on the purchase price of goods, which includes the manufacturer's profit.

Explanation:

The operations and accounting for the cost of production of Orange Co. will be different from Pineapple Company's.  The difference is a reflection of their statuses as manufacturer and merchandiser respectively.  Orange Co. manufactures and sells goods while Pineapple Company sell manufactured goods.

8 0
1 year ago
Grace sold her property. She had already paid the property taxes for the year. The closing date was October 1; however, the cont
vova2212 [387]

Answer:

1. Grace was credited for three months taxes.

Explanation:

We need to understand proration. The buyer needs to pay for the taxes the date the property is owed to him, and the seller needs to pay for the taxes till he is having the property. Now he has paid for a year, and the year ends on October 1st. However, he is going to owe the property until Jan 1st. And hence, Grace is credited with the 3 months taxes.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Which type of learning situation is one in which the consumer is motivated to process or learn the material? explicit learning i
    7·1 answer
  • Which of the following statements are true? A) Sensitivity analysis is a process of seeing how optimal decision and EMV vary whe
    11·1 answer
  • Suppose Brian is in the market for a used textbook and the campus bookstore is having a sale. If the initial price of the used b
    5·1 answer
  • Calculate the net income earned during the year. Assume that the change to stockholder's equity results only from net income ear
    11·1 answer
  • Lee is the product manager for a software program sold by Company ABC. In evaluating the product, Lee determines that something
    11·1 answer
  • While JIT systems have many benefits, they:______.
    12·2 answers
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
  • Jingfei, an employee of Chinese origin, works as a sales representative at Global Recyclers International. Her supervisor, Ralph
    9·1 answer
  • Yellco Inc., a toy manufacturer, provided the following information: Domestic unit sales price $50 Unit manufacturing costs: Var
    6·1 answer
  • The country of Lessidinia has a tax system identical to that of the United States. Suppose someone in Lessidinia bought a parcel
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!