Answer:
Fixed Cost = $10,000
Variable Costs = $90,000
Explanation:
Variable Cost per unit = $72,000 ÷ 12,000
= $6
Variable Costs at 15,000 units = $6 x 15,000
= $90,000
Fixed Cost (given) = $10,000
Answer:
Inventory = 15 voters
Flow rate = 3 voters per minute
Flow Time = 5 minutes
Explanation:
Flow rate is defined as the flow of units for each minute, or the minutes or each unit.
Here, number of voters is the units = 1,800 voters
Also provided number of hours = 10
Thus, flow rate shall be: 1,800/10 = 180 voters each hour
Now
= 3 voters per minute.
Flow time is the average time by each unit, that is time taken for each unit.
Flow time = 5 minutes
Now, that we know what flow rate and flow time is:
Inventory of voters = Flow rate
Flow time = 3 voters
5 minutes = 15 voters.
Answer:
Part - 1.
Informational reports need details to get frequently visible. As long as we have a tendency to view the report it supports to achieve higher appreciative simply with none ambiguity.
Part - 2.
Headings are the actual fundamental cue; will this assessment report help to assist the reader. Headings aggravates interest and increases considerations, smart heading will increase usability. Thus, the reader will examine the page additional efficiently and in less period.
Part - 3.
It precises in condensed, easy-to-read design is taken into account as an efficient regarding the requirements segment of the commotion report.
Part - 4.
When establishing the report, the subsequent are the facts to be bear in mind.
- Attention on 3 to 5 areas which will attention your reader.
- Adjacent by creating the worth of the journey.
- Use written account sequencing.
Part - 5.
The continuity in the project usually need development or provisional reports to explain their standing however not issues. Therefore, progress reports don't argue issues.
Part - 6.
In the facts finding report it might be a style of short informational report that have requested to put in writing. As, this report is entirely targeted on planned tax improvements and it have an effect on, this may be a fact finding report.
Answer: $207.45
Explanation:
The latest date that Josephine should have filed her taxes by was April 15th 2019.
She instead waited till December 12, 2019.
9 partial and full months have passed since that time so her penalty will be for 9 months.
Penalty is 5% of the balance due:
= 461 * 5% * 9
= $207.45
Answer:
$0.53 per share
Explanation:
The computation of basic earnings per share is shown below:-
Basic earnings per share = (Net income - Preferred dividend) ÷ (Outstanding common stock)
= ($50,000 - $2,000) ÷ (40,000 × 2) + ($10,000 × 6 ÷ 12 × 2)
= $48,000 ÷ (80,0000 + $10,000)
= $48,000 ÷ $90,000
= $0.53 per share
Therefore for computing the basic earnings per share we simply applied the above formula.