answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
2 years ago
13

Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity or Hours Standard Price

or Rate Standard Cost Direct materials 3 feet $ 11 per foot $ 33 Direct labor ? hours ? per hour ? During March, the company purchased direct materials at a cost of $111,300, all of which were used in the production of 3,200 units of product. In addition, 4,900 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $95,550. The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance $ 4,400 U Labor spending variance $ 450 F Labor efficiency variance $ 2,000 U Required: 1. For direct materials: a. Compute the actual cost per foot of materials for March. b. Compute the price variance and the spending variance. 2. For direct labor: a. Compute the standard direct labor rate per hour. b. Compute the standard hours allowed for the month’s production. c. Compute the standard hours allowed per unit of product.
Business
1 answer:
ohaa [14]2 years ago
4 0

Answer:

Direct labor cost = $51450

Direct labor hours 4677.27

Direct labor per hour 1.46

Explanation:

Sharp Company

Given Data

Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost

Direct materials 3 feet $ 11 per foot $ 33

Direct labor ? hours ? per hour ?

Materials quantity variance $ 4,400 U

Labor spending variance $ 450 F

Labor efficiency variance $ 2,000 U

1.a.  The Actual Cost per foot of materials for March=$111,300/10000=$ 11.13

Materials quantity variance $ 4,400 U =(Standard Price * Actual Quantity)-(Standard Price * Standard Quantity)

$ 4,400 U = 11* AQ- 11*3 feet*3200

$ 4400= 11* AQ- 105600

$ 4400+ $105600=  11* AQ

AQ =110000/11= 10,000

b. Materials price variance = Actual Price *Actual Quantity - Standard Price * Actual Quantity

Materials price variance =Actual Price *Actual Quantity - Standard Price * Actual Quantity  

Materials price variance =$ 11.13* 10000- 11*10000

Materials price variance=$111,300-110000=1300 Unfavorable

Spending variance= Purchase Price Variance + Materials quantity variance

Spending variance= 1300 Unfavorable + $ 4,400 U= 5700 Unfavorable

2.  Labor spending variance $ 450 F =Labor efficiency variance $ 2,000 U+Direct Labor rate per hour

a. Direct Labor rate per hour =Labor efficiency variance + Labor spending variance =$ 2,000 +$ 450 =$ 2450 Unfav

Direct Labor rate per hour =(actual hours* actual rate)- (actual hours * standard rate)

Direct labor time variance= (actual hours* standard rate)- (standard hours * standard rate)

$ 2450 Unfav= 4900*11- standard hours * 11

standard hours *11= 53900- 2450= 51450

b. Standard Hours= 51450/11= 4677.27

c. Standard Hours per unit of product=  4677.27/3200= 1.46

Actual Hours= 4900/3200= 1.53125

You might be interested in
A customer is upset because an advertised item has been sold out. how would you respond to the customer
jasenka [17]
If i was a worker at the lets say store I would say, "How about you give me your phone number and when its restalked or on sale again, I call you, ok?" 

If I was a bystander I would walk away probably, or try to help in some way, if the customer was a kid I would probably just give it to them.
6 0
1 year ago
MJ LTD is expected to grow at various rates over the next five years. The company just paid a $1.00 dividend. The company expect
Black_prince [1.1K]

Answer:

$21.859

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

Present Value = D0 × (1 + growth rate)^time ÷ (1 + Required Rate of Return)^time period

1st Year PV = $1 × (1 + 0.20)^1 ÷ (1+ 0.12)^1

                  = 1.20 ÷ 1.12

                 = 1.071

2nd Year PV = $1 × (1 + 0.20)^2 ÷ (1+ 0.12)^2

                   = $1 × (1.44) ÷ 1.254

                  = $1.148

3rd Year PV = $1 × ( 1 + 0.20)^2 × (1 + 0.10) ÷ (1 + 0.12)^3

                    = $1 × (1.44) × (1.10) ÷ 1.405

                     = $1.127

4th Year PV = $1 × ( 1 + 0.20)^2 × (1 + 0.10)^2 ÷ ( 1 +0.12)^4

                    = $1 × (1.44) × (1.21) ÷ 1.574

                     = $1.107

5th Year PV = $1 × (1 + 0.20)^2 × ( 1 +0.10)^3 ÷ (1 + 0.12)^5

                     = $1 × (1.44) × (1.331) ÷ 1.762

                     = $1.088

6th Year PV = $1 × (1 + 0.20)^2 × (1 + .10)^3 × (1.05) ÷ [(0.12 - 0.05) × (1+.12)^5]

= $1 × (1.44) × (1.331) × (1.05) ÷ (0.07) ×  (1.762)

= $2.012 ÷ 0.1233

= $16.318

Now

Share’s Current Value is

= $1.071 + $1.148 + $1.127 + $1.107 + $1.088 + $16.318

= $21.859

We simply applied the above formula

5 0
1 year ago
The xyz company has two offices, one in chicago, and a brand new office in pittsburgh. to connect the two offices, they will nee
ikadub [295]
<span>You would want to get a broadband internet based phone that's based off a Linksys modem system. A multiple line phone per employee/contractor with voice mail capacities would be a must. For contracted employees (those who work for the business, but are not office-based) need mobile cell phones with the internet, email, and group and individual capabilities so they can be reached easily.</span>
7 0
2 years ago
Rios Co. makes drones and uses the variable cost approach in setting product prices. Its costs for producing 30,000 units follow
AnnyKZ [126]

Answer:

1. Variable cost per unit   = $150

2. Markup percentage     = 34.89%

3. Selling price                 = $202.33

Explanation:

Variable cost per unit = 70+40+25+15= $150

Fixed cost   =  670,000+ 305,000 +285,000= $1,260,000

Fixed cost per unit  =    1,260,000/30,000= $42

Profit per unit   =        <u>Targeted profit</u>

                               Targeted production unit

                          = <u>$310,000 </u>   =$10.33

                                30,000

Markup percenge =     <u>Fixed cost per unit + profit per unit</u>

                                          Variable cost per unit

                                =<u>$42+ $10.33</u>    =    <u>52.33 </u>* <u>100</u>   = 34.89%

                                       $150                   $150      1

Selling Price        =  Variable cost per unit + markup

                            =  $150+$42+$10.33

                             = $202.33

Variable cost-plus pricing is calculated by  determining variable costs per unit and adding mark-up which will cover fixed costs per unit and generate a targeted profit margin.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
This year, Gogo Inc. granted a nonqualified stock option to Mrs. Mill to buy 10,000 shares of Gogo stock for $8 per share for fi
Anton [14]

Answer:

Gogo Inc. and Mrs. Mill

The Income that Mrs. Mill must recognize in the year of exercise is:

= $23,100

Explanation:

a) Data and Calculations:

Options given to Mrs. Mill = 10,000 shares of Gogo stock

Exercise price of the options = $8 per share

Period of option exercise = 5 years

Selling price of shares at grant date = $7.87

Selling price of shares at exercise date = $10.31

Compensation expense recorded by Gogo = $26,700

Cost of options to Mrs. Mill = $80,000 (10,000 * $8)

Income that Mrs. Mill must recognize in the year of exercise = $23,100 ($10.31 - $8) * 10,000

8 0
1 year ago
Other questions:
  • The pricing strategy used by companies manufacturing or selling designer apparel custom jewelry and exclusive paintings is refer
    6·1 answer
  • Who determines who is authorized for access to areas containing sensitive devices/data/system
    13·2 answers
  • In an effort to provide some structure to the value perspective, David Garvin of the Harvard Business School identified eight di
    14·1 answer
  • Rosalyn is a single mother with two children ages 3 and 5, and she lives paycheck to paycheck. She is trying to save money for a
    7·1 answer
  • The City of West Hutchison is constructing a new road, which it estimates will cost $7.2 million. The city will finance the road
    14·1 answer
  • At the end of 2018, the federal government debt of the U.S. stood at 104% of GDP. Imagine that, unlike in previous years, from 2
    11·1 answer
  • 6. If negative float appears on a partial path (until certain activity), the most likely explanation is: a. One or more activiti
    6·1 answer
  • This activity is important because as a manager, you should know how compensation methods are related to motivation theories. Co
    12·1 answer
  • The Hendersons have just bought a home that requires some monthly yard maintenance. They are trying to decide if they should hir
    8·2 answers
  • XYZ Company manufactures a unique device that is used by internet users to boost Wi-fi signals. The following data relates to th
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!