d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Preexisting condition. It was how insurance companies would not cover many conditions.
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50
Answer:
$153,000
Explanation:
The computation of the net present value is shown below:
= Present value of all cash inflows including salvage value after considering the discount factor - initial investment
where,
Present value is
= Four year cash inflows × PVIFA factor for 11.5% for 4 years + (one year cash inflow + salvage value) × discount rate for 11.50% at five year
= $300,000 × 3.0696 + ($300,000 + $100,000) × 0.5803
= $920,880 + $232,120
= $1,153,000
And, the initial investment is $1,000,000
So, the net present value is
= $1,153,000 - $1,000,000
= $153,000