Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the estimated warranty payable is shown below:
= Credit balance + expected warranty based on sales - warranties paid
= $2,000 + $20,000 - $17,000
= $22,000 - $17,000
= $5,000
The expected warranty based on sales would be
= sales × estimated percentage
= $200,000 × 10%
= $20,000
Simply we added the credit balance and expected warranty and deduct the paid warranties so that the actual amount can come
Given that <span>Pierre
is a foreman in a plant. he has 25 line workers who report to him on
the night shift.
From what you have read about organization charts, what you know for sure is that Pierre has a wide span of control.
Span of control refers to the </span><span>number of subordinates that a manager or supervisor can directly control.
</span>
Since, the options have not been given, the question is incomplete. The complete question is as follows:
Acme Direct Funding’s loan package contains an additional acknowledgment certificate with instructions for the Notary Signing Agent to sign and affix a seal impression and return the certificate with the completed documents. Which of the following is the best course of action for the agent to take?
a. Sign, seal, and photocopy the additional certificate before returning it as requested
b. Sign, seal, and return the additional certificate as requested
c. Refuse to sign and seal the additional certificate
d. Sign, the certificate but refuse to apply your seal impression
Answer: Refuse to sign and seal the Acknowledgement certificate.
Explanation:
The notary signing agent must not sign the acknowledgment certificate. The company or loan funding agency may require extra certificates to rectify any mistake committed by the notary signing agent on the deed. Any mistake on the loan package is not consultation with the client and rejected without sending back the documents to the notary signing agent to correct.
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
A charity plans to invest annual payments of $60,000, $70,000, $75,000, and $50,000
We need to use the following formula for each deposit:
FV= PV*(1+i)^n
Deposit 1= 60,000*(1.055)^3= $70,454.48
Deposit 2= 70,000*(1.055^2)= $77,911.75
Deposit 3= 75,000*(1.055)= $79,125
Deposit 4= 50,000
Total= $277,491.23
Answer:
$14,250
Explanation:
To determine what amount of money will make Fred take his chances and invest in this new business, we first have to solve this equation:
- current wealth - (% chance of losing money x wealth after losing money)
$12,000 - (20% x $3,000) = $12,000 - $600 = $11,400
Then:
$11,400 / 80% of getting wealthier = $14,250