Answer:
<em>1) Monthly payments:</em>
<em> </em>
<em />
<em />
<em>2) Balance in ten years:</em>
<em> </em>
<em />
<u><em /></u>
Explanation:
<u><em></em></u>
<u><em>1. What are the monthly payments?</em></u>
The formula to compute the monthly payment of a loan is:

Where:
- Payment is the monthly payment
- r is the monthly interes rate: 8% / 12 = 0.08/12
- n is the number of months: 12 × 30 = 360
- Loan = $190,000
Substitute and compute:


<u><em>2. What would the loan balance be in ten years?</em></u>
<u><em></em></u>
There is a formula to calculate the balance in any number of years:
![Balance=Loan(1+r)^n-Payment\times \bigg[\dfrac{(1+r)^n-1}{r}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3DLoan%281%2Br%29%5En-Payment%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%5Cbigg%5D)
Substitute with n = 10 × 12 and compute:
![Balance=\$190,000(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-\$1,394.15\times \bigg[\dfrac{(1+(0.08/12))^{(10\times 12)}-1}{(0.08/12)}\bigg]](https://tex.z-dn.net/?f=Balance%3D%5C%24190%2C000%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-%5C%241%2C394.15%5Ctimes%20%5Cbigg%5B%5Cdfrac%7B%281%2B%280.08%2F12%29%29%5E%7B%2810%5Ctimes%2012%29%7D-1%7D%7B%280.08%2F12%29%7D%5Cbigg%5D)

Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
Answer:
The contribution margin will decrease by 2.50
Explanation:

IF sales decreases, then the contribution margin decreases.
That's because, there is less money to pay for the variable cost.
The company will also have to sale more units to break even, as now each units contribution is fewer.
Cone's should evaluate how much their sales are expected to increase for the lower price and be cautious