Answer:
Total cost to produce 50 oatmeal is $20
Explanation:
We have given average total cost to produce 100 oatmeal cookies = $0.25
So Total cost = 0.25×100 = 25
Total variable cost to produce 100 cookies = marginal cost×100 = 0.1×100 = 10
Total fixed cost to produce 100 cookies = total cost-total variable cost = 25-10 = $15
Total cost of producing 50 cookies
=total fixed cost + total variable cost
=total fixed cost +(marginal cost ×50)
=15+(0.1×20)
=15+5
=$20
Answer:
She pays the inheritance tax , while the estate is responsible for the estate tax.
Explanation:
Inheritance tax is a form of tax that every beneficiary of an inherited estate must pay. Regardless of the situation and location of the inherited property , inheritance tax is calculated individually for different beneficiary.
The estate in which a particular property is located is responsible for the estate tax. This is calculated based on the value of the property and paid by the estate management for all properties within the estate before rents are remitted to the landlords.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
Lower.
Explanation:
The capitalization rate is mainly used in real estate and is a measure of the rate of return on a property, based on the net operating income it is expected to generate.
Johnson in appraising two parcels of property, leased one to the government for use as a post office while the other parcel of property, is leased to a private owner for use as a hardware store. Having the knowledge that the parcels have recently started long-term leases. The capitalization rate of the post office property used by the government as compared to the capitalization rate of the hardware store property used by the private owner will be lower.
The capitalization rate of the post office property would be lower because, real-estate investors will not expect much returns on the investment as it's a less risky investment. The post office is less likely than a hardware store to run out of business or go bankrupt by virtue of being a governmental agency or public company.
Hence, the hardware store will need a higher capitalization rate in comparison with post office property.
It depends on the contract. But it's mostly what seller do ...