Customer wait times: A manager may use these analytics to determine points of friction with operations, implement systems to reduce time, develop employee expectations, and ultimately enhance right-on-time service to their customers.
<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%
Answer:
a. I only
Explanation:
The Federal Reserve System or FED is the central bank of the United States that was created on december 23, 1913. Prior to the bank panic in 1907, congress men were motivated for renew demands for banking and to do a currency reform.
The Great Depression that last from 1929 to 1939 and the loan crisis of the 1980´s were events that took place after the FED creation, then they could not contribute to its foundation.