Answer:
20 bhat
Explanation:
Calculation for the price of rice in Thailand
Using this formula
Price=Costs×Nominal exchange rate
Let plug in the formula
Price =$10×2 Thai bhat per dollar
Price =20 bhat
Therefore the price of rice in Thailand will be
20 bhat
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours
To solve for the World Bank index
for yen yesterday we should first look at Yen’s current standing. So today the
World Bank Index of yen is 0.38 and the constant World Bank Index is 0.40 with
-0.03 a day. So for today’s index we have 0.38/0.40=0.95. To compare it with
yesterday’s x/0.43=0.95. Which will give us the answer that x=0.4085 or 0.41.
<span> </span>
Answer:
correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Explanation:
given data
assets = $50,000
fair market value = $60,000
basis = $65,000
adjusted basis before distribution = $34,500
liquidation in cash = $30,000
to find out
amount and type of loss should Cadwallader recognize on tax return
solution
we know here adjusted basis before distribution and liquidation in cash so we will get here amount and type of loss that is
amount and type of loss = adjusted basis before distribution - liquidation in cash
amount and type of loss = $34,500 - $30,000
amount and type of loss = $4500 long term loss
so correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Answer:
partial measure
Explanation:
Based on the information provided it can be said that the kind of productivity measure that can be used would be a partial measure. Partial Productivity measure relates output to a single input unit. For example, capital productivity deals with output per unit of capital while energy productivity relates output per joule of energy used. In this scenario, we would need labor productivity which is output per hour worked.