Answer:
<em>3.57% per Annum or 0.0357</em>
Explanation:
Recall that,
By Taking a long position in two of the 4% coupon bonds and a short position in one of the 8% coupon bonds it results in the following
The Year 0: 90- 2 x 80 = -70
The Year 10: 200- 100 = 100
Since both coupons cancel each other.
In 10 years time a $100 will be the same to $70 today.
The 10-year rate, R, (10-year-rate) is given as,
The rate is 1/10 in 100/70 =0.0357 or 3.57% per year.
.
Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer: c. Decline is reversible at the crisis stage, whereas it is irreversible at the dissolution stage.
Explanation: Crisis Stage; at this stage decline is still reversible if the
organisation reorganizes it ways of operations or conducting business. What they can do at this point is to carryout cutbacks and layoffs which would help reduce it's financial burden and create additional capital to run the business. At the dissolution stage nothing can be done anymore to salvage the company as it would have run into bankruptcy and would need to fold up.
Answer:
Variables names cannot include a percent sign (%).
Explanation:
Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68