Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
$175,000
Explanation:
Given that,
Direct materials = $ 20,000
Direct labor = $55,000
Variable overhead = $45,000
Fixed overhead = $70,000
Number of units offered = 10,000
Rent Revenue = $15,000
Avoidable Fixed Overhead:
= Fixed overhead per unit × Number of units offered
= $4 × 10,000
= $40,000
Relevant Costs:
= Direct Materials + Direct Labor + Variable Overhead + Avoidable Fixed Overhead + Rent Revenue
= $20,000 + $55,000 + $45,000 + $40,000 + $15,000
= $175,000
The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
KSAOs play a significant role in interviews and selection decisions
Explanation:
According to the given situation, Chris has been hired as an HR team at C Corp. and he took the responsibility of developing job descriptions and specialization for the vacancy of engineers.
Here Chris collects relevant data about the KSAO's so that he can choose a specialized engineer for an organization.
So, in the above case, the relevant answer is KSAOs play a significant role in interviews and selection decisions.
<span>There could have been poor coordination across functional areas,
confusion and frustration from having two bosses,
lack of flexibility in response to environmental changes, and a need for many meetings to resolve conflicts.</span>