answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
1 year ago
9

Use the following information to determine the break-even point in units (rounded to the nearest whole unit): Unit sales41,000 U

nits Unit selling price$15.45 Unit variable cost$9.40 Fixed costs$177,000
Business
1 answer:
Nesterboy [21]1 year ago
6 0

Answer:

29,257 units

Explanation:

The break-even point is reached when the revenue from sales equals total variable plus fixed costs.

The break-even point, in units is:

x*\$15.45 = \$177,000+(x*\$9.40)\\x=\frac{\$177,000}{\$15.45-\$9.40} \\x=29,256.20

Rounding up to the nearest whole unit, the break-even point is 29,257 units.

You might be interested in
EA11.
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

$1,700

Explanation:

Given that,

Purchase of raw materials inventory  = $1,000

Assignment of raw materials inventory to Job 5  = $500

Payroll for 20 hours with $1,000 assigned to Job 5

Factory utility bills = $750

Overhead applied at the rate = $10 per hour

Cost assigned to Job 5 at the end of the week:

= Raw materials inventory to Job 5 + Labor cost + Manufacturing Overhead applied

= $500 + $1,000 + ($10 per hour × 20 hours)

= $500 + $1,000 + $200

= $1,700

3 0
2 years ago
It is common for supermarkets to carry both generic (store-label) and brand-name (producer-label) varieties of sugar and other p
dsp73

Answer:

a. Do these preferences exhibit a diminishing marginal rate of substitution?

  • no, because the consumer is actually purchasing a higher amount of goods, the only difference is that they are paying a lower price.

Assume that this consumer has $24 of income to spend on sugar, and the price of store-brand sugar is $1 per pound and the price of producer-brand sugar is $3 per pound.

  • The consumer will purchase 24 pounds of price of store sugar simply because the price is much lower, not because he/she wants to consume less. Actually a lower price might result in an increase of consumption.

b. How much of each type of sugar will be purchased?

  • If the consumer is willing to spend the whole $24 on sugar, he/she will purchase 24 pounds of store brand sugar. The alternative is to buy 8 pounds of producer brand sugar, and that is not a good deal.

c. How would your answer change if the price of store-brand sugar was $2 per pound and the price of producer-brand sugar was $3 per pound?

  • The consumer would purchase 12 pounds of store brand sugar instead of 24, but he/she will still not purchase producer brand sugar since the difference in price is still too high. Remember that consumers view both types of sugar as perfect substitutes, so they will purchase the brand with the lower price.
8 0
1 year ago
Which of the following is true regarding systematic study?A) It attributes causes and effects based on intuition.B) It involves
Arturiano [62]

Answer:

D. It involves analyzing relationships based on scientific data

Explanation:

6 0
1 year ago
The ____ structure is considered the simplest and the oldest form of organizational structure.
valina [46]
The line structure is considered the simplest and the oldest form of organizational structure.
Line Structure.It is the direct chain of command throughout organization.
The Line managers are the ones who decide and command the workers. It should be quick decisions and they are accountable for the said decisions.
They must have a wide range of knowledge.
4 0
1 year ago
Suppose the united states has two​ utilities, commonwealth utilities and consolidated electric. both produce 20 million tons of
d1i1m1o1n [39]

Answer:

A. Using a cap-and-trade system of tradable emission allowances will eliminate half of the sulfur dioxide pollution at a cost of $5,000 million per year.

B. If permits cannot be traded, then the cost of the pollution reduction will be $6,000 million per year

Explanation:

A. Using a cap-and-trade system of tradable emission allowances will eliminate half of the sulfur dioxide pollution at a cost of $5,000 million per year.

(250x20) =$5000

B. If permits cannot be traded, then the cost of the pollution reduction will be $6,000 million per year

[250(10)+350(10)]

=$2,500+$3,500

=$6,000

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Walter heads a multinational company and he needs to communicate with certain people using a business letter. Pick out the corre
    11·2 answers
  • How does comparative biochemistry provide evidence for evolution?
    8·1 answer
  • You might have heard your grandmother say, "when i was your age, candy bars cost a nickel." like candy bars, the price of fast f
    8·1 answer
  • 1.Fletcher Company collected the following data regarding production of one of its products. Compute the total direct materials
    6·1 answer
  • If D1 = $1.25, g (which is constant) = 5.5%, and P0 = $40, what is the stock's expected total return for the coming year?
    10·1 answer
  • Littleton Books has the following transactions during May. May 2 Purchases books on account from Readers Wholesale for $4,200, t
    5·1 answer
  • Martin’s gross pay is $30,135 per year. His federal income tax percent that is withheld from his paycheck is 15%. The amount of
    6·1 answer
  • Jeremy is concerned about his selection of a new hair spray because he is concerned it will not perform as well as his usual bra
    9·1 answer
  • Barry, a solvent individual but a recovering alcoholic, embezzled $6,000 from his employer. In the same year that he embezzled t
    14·1 answer
  • The following unadjusted trial balance is prepared at fiscal year-end for Nelson Company. Nelson company uses a perpetual invent
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!