answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
1 year ago
8

The Morning Jolt Coffee Company has projected the following quarterly sales amounts for the coming year: Q1 Q2 Q3 Q4 Sales $ 830

$ 860 $ 940 $ 970 a. Accounts receivable at the beginning of the year are $420. The company has a 45-day collection period. Calculate cash collections in each of the four quarters by completing the following (A negative answer should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.):
Business
1 answer:
Anika [276]1 year ago
4 0

Answer  and Explanation:

a. Q1 Q2 Q3 Q4

Collection period is 45 days    

cash collection of Current quarter sales (Total days in quarter- cash collection period)/total days in quarter (90-45)90=1/2  

Beginning receivable (A) 420 415 430 470

Sales (B) 830 860 940 970

Cash collections © 835.00 845.00 900.00 955.00

420+(830*1/2) 415+(860*1/2) 430+(940*1/2) 470+(970*1/2)

Ending receivables (A+B-C) 415.00 430.00 470.00 485.00

b.

Collection period is 60 days    

cash collection of Current quarter sales (Total days in quarter- cash collection period)/total days in quarter (90-60)90=1/3  

Beginning receivable (A) 420 553.33 573.33 626.67

Sales (B) 830 860 940 970

Cash collections © 696.67 840.00 886.67 950.00

420+(830*1/3) 553.33+(860*1/3) 573.33+(940*1/3) 626.67+(970*1/3)

Ending receivables (A+B-C) 553.33 573.33 626.67 646.67

c .

Collection period is 30 days    

cash collection of Current quarter sales (Total days in quarter- cash collection period)/total days in quarter (90-30)90=2/3  

Beginning receivable (A) 420 276.67 286.67 313.33

Sales (B) 830 860 940 970

Cash collections © 973.33 850.00 913.33 960

420+(830*2/3) 276.67+(860*2/3) 286.67+(940*2/3) 313.33+(970*2/3)

Ending receivables (A+B-C) 276.67 286.67 313.33 323.33

You might be interested in
Brief Exercise 5-8 Cullumber Company has a unit selling price of $630, variable costs per unit of $300, and fixed costs of $327,
IRISSAK [1]

Answer:

(a)

Mathematical Equation for break-even

F = QP - QV

Where

F = fixed cost

Q = Break-even quantity

P = Selling price

V = Variable cost

F = Q ( P - V )

Q = F / ( P - V )

Q = $327,030 / ( $630 - $300 )

Q = $327,030 / $330

Q = 991 units

(b)

Contribution Margin = Price per unit - Variable cost per unit

Contribution Margin = $630 - $300 = $330

Break-even Point in Units = Fixed Cost / Contribution margin per unit

Break-even Point in Units = $327,030 / $330 = 991 units

Explanation:

Mathematical equation use the the break-even equation which represent the behavior of each element towards the break-even point.

Contribution per unit method use the contribution of each unit to calculate the break-even point.

5 0
2 years ago
Which of the following statements correctly compares/contrasts economies of scale and economies of scope?a) economies of scale r
nikitadnepr [17]

Answer:

d) economies of scale result from decline in the average cost of production per unit as volume increases whereas economies of scope result from decline in the average cost of production due to the sharing resources across products and services.

4 0
1 year ago
A firm is currently producing 100 units of output per day. The manager reports to the owner that producing the 100th unit costs
Digiron [165]

Answer:

True

Explanation:

4 0
2 years ago
Hyper Color Company manufactures widgets. The following data is related to sales and production of the widgets for last year. Se
slega [8]

Answer:

Net operating income= $84,400

Explanation:

Giving the following information:

Selling price per unit $ 170

Variable manufacturing costs per unit $62

Variable selling and administrative expenses per unit $6

Fixed manufacturing overhead​ (in total) $32,000

Fixed selling and administrative expenses​ (in total) $6,000

Units produced during the year 1,600

Units sold during year 1,200

Income statement:

Sales= 170*1,200= $204,000

Variable costs= 62*1,200= (74,400)

Contribution margin= 129,600

Variable selling and administrative= (6*1,200)= (7,200)

Fixed manufacturing overhead= (32,000)

Fixed selling and administrative expenses= (6,000)

Net operating income= $84,400

3 0
1 year ago
From the information given below, calculate the quick ratio. Particulars Amount (in $) Particulars Amount (in $) Cash 20,000 Acc
Nat2105 [25]

Answer:

C. 1.25 times

Explanation:

Given: Cash 20,000 Accounts payable 11,000 Notes receivable 15,000 Wages payable 5,000 Stock 5,000 Retained earnings 20,000 Inventory 6,000 Notes Payable 8,000.

Current asset: Cash.

Current Liability: Accounts payable.

Now, calculating the quick ratio.

Formula; Quick ratio= \frac{Current\ asset- Inventory}{Current\ liability}

⇒ Quick ratio= \frac{20000- 6000}{11000}

⇒ Quick ratio= \frac{14000}{11000}

∴ Quick ratio= 1.27 ( 1.25\ is\ closest\ options\ given)

Hence, Quick ratio is 1.25 times

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Stephen owns a chemical plant. He is glad that his primary stakeholders are satisfied with the company’s growth. However, he is
    13·1 answer
  • Wd-40, inc. markets only one product, its namesake chemical lubricant. the company offers the product in several different conta
    11·1 answer
  • Organic foods international has decided to increase its market share by hiring a marketing rep to visit businesses in the area a
    7·1 answer
  • Which career cluster does nursing belong to?
    12·2 answers
  • Jacob recently graduated from college and is starting a new job where he will have to commute to work by car. He shares an apart
    12·1 answer
  • Prior to liquidating their partnership, Joyce and Xi had capital accounts of $50,000 and $105,000, respectively. Prior to liquid
    7·1 answer
  • Let’s assume that we are about to appraise a house using the cost approach. The home was originally constructed in the early 190
    12·1 answer
  • Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 per unit. Variable expenses are $8 per uni
    6·1 answer
  • Magnus Tech owns 30% of Mirika Inc. and accounts for the investment using the equity method. During the year, Mirika reports a n
    5·1 answer
  • When bringing to market a new product like the MotorolaOne Zoom, the actual product launch takes place in the __________________
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!