Answer:
The amount of the additional projected liability that should be recognized is $28,000
Explanation:
For computing the amount of the additional projected liability, we have to apply the formula which is shown below:
= Tax benefit in 20% - Tax benefit in 40%
= $70,000 - $42,000
= $28,000
The other information which is given in the question is irrelevant. So, it is not been considered in the computation part. Hence, it is ignored.
We took the higher value between $42,000 and $14,000.
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
True
Explanation:
As in the lean philosophy the production is based on specific customer demands, there are chances that when the order is received then the inventory required is not present and that the inventory is not held in hand.
Whereas in the traditional philosophy the production is based on the principle of budgets and sales forecast, accordingly the sales keeps on moving and the inventory is also held in hand prior to confirmation of order from customers.
Since there is no planning before the order is received from customers under lean, in emergency cases, or scarcity of resources, the inventory will fall short, and acquisition of inventory would not be easy.
Answer: The answer is price is 15 equilibrium quantity is 75 Consumer surplus is 60 Producer surplus is 90
Explanation:
D=120-3P
S= 3P - 30
At equilibrium Qd=QS
120-3P=3P-30
Collect like terms
120-30=3P+3P
Divide both sides by 6
90/6=6P/6
15=P
P=15
Substitute the value of P into equation 1
120-3 (15)
120-45
=75
To calculate the consumer surplus
Equilibrium quantity-Price
75-15
=60
To calculate producer surplus
Equilibrium quantity +Price
75+15
=90