<span>$322,970
The expression for the cash balance at the end of the month is
B = I + R - P
where
B = Balance at the end of the month.
I = Initial balance at the beginning of the month.
R = Receipts received during the month.
P = Payments made during the month.
So let's substitute the known values we have and solve for P
B = I + R - P
95230 = 72600 + 345600 - P
95230 = 418200 - P
95230 + P = 418200
P = 322970
So the cash payments made were $322,970</span>
Answer: Under the given option; the statement (d) is false. i.e. <u><em>Fluctuations of a stock's returns that are due to firm-specific news are common risks.</em></u>
<em>Fluctuations of a stock's return that are due to </em><u><em>market wide news</em></u><em> are common risk. These tend to fluctuate with fluctuation in market wide news and several other variables. </em>
<em>Therefore, the statement </em> <em>Fluctuations of a stock's returns that are due to firm-specific news are common risks, is </em><u><em>false.</em></u>
<u><em>The correct option to this question is (d)</em></u>
<span>The carbon dioxide (CO2) is the response variable. When analyzing statistics it is important to understand the difference between independent and dependent (response) variables. In this example, the oil is the independent because it is being changed, whereas the carbon is the response because it 'responds' to the oil and the amount of oil that is used.</span>
Answer:
The book value of the machine at the end of 2021 is $620000.
Explanation:
The straight line depreciation allocates a constant depreciation expense throughout the useful life of the machine. The straight line depreciation expense can be calculated using the following formula,
Depreciation expense per year = (Cost - Residual value) / estimated useful life
Depreciation expense per year = (1000000 - 50000) / 5 = $190000 per year
The book value of asset is the value of the asset calculated by deducting Accumulated depreciation from its cost.
The book value of the machine at the end of 2021 will be the, considering the depreciation expense for year 2021 has been charged,
Accumulated depreciation till 2021 end = 190000 for Year 2020 + 190000 for Year 2021 = $380000
Book value at the end of 2021 = 1000000 - 380000 = $620000
Answer:
The reliability of the server is the key technical factor to be considered. In <em>thin client </em>architectures, the data processing is transferred on to the server. In these scenarios, the operating of the remote satellite office would downfall if something bad happened with the server.
Similarly, if the <em>response time</em> is critical (real-time processing is essential for business operating), the company should consider implementing a thick client, which is faster and more reliable. However, thick clients are almost always more expensive to implement.