Answer:
$54,400
Explanation:
The balance in the refund liability account would be calculated as;
Ending balance of sales return allowance = Opening balance of allowance + Expected sales return - Actual sales return
Given that;
Opening balance = $33,400
Expected return = $740,000 × 7% = $51,800
Actual return = $30,800
Therefore,
Ending balance of sales returns = $33,400 +$51,800 - $30,800 = $54,400
The balance in the refund liability account at the end of 2021 is $54,400
Answer:
When Peter Solvik joined Cisco in January 1993 as the company's CIO, Cisco was a $500 million company running a UNIX-based software package to support its core transaction processing, including financial, manufacturing, and order entry systems. At that time, Cisco was experiencing significant growth. However, the application didn't provide the degree of redundancy, reliability, and maintainability that Cisco needed to meet the business requirements anymore. The current systems may be good for $300 million companies, but they were not suitable for a $1 billion dollar company. Solvik let each functional area make its own decision regarding the application and timing of its move, but all functional areas were required to use common architecture and databases. However, in the following years, the functional area were facing dilemma. Anything Cisco did would just run over the legacy systems. It turned into an effort to constantly band-aid the existing systems. So the systems replacement difficulties of functional areas perpetuated the deterioration of Cisco's legacy environment. System outages became routines. Finally, in January of 1994, Cisco's legacy environment failed. As a result, the company was largely shut down for two days.
Why were no managers eager to take on this project?
Because if Cisco wanted to replace the existing legacy systems, the system in each functional areas had to make change accordingly. Take manufacturing for example, if manufacturing wanted to spend $5 or $6 million dollars to buy a package and by the way it will take a year or more to get it. It was too much to justify. Therefore, none of managers was going to throw out the legacies and do something big. In a word, because implementation a new system would cost a lot of money and take long time to be realized, no one was individually going to go out and buy a package.
Explanation:
Answer:
increase price per ticket.
Explanation:
increase price per ticket in proportion to cost incurred.
set up an internal control system to ensure all revenue from ticket are well accounted for.
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
When managers delegate work, three transfers occur. the three transfers are responsibility, authority, and accountability