Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
I am really not sure but i will be honest with you i would have to say yes he will make it but if he don't he could always ask for a raise to make his goal
<span>During the recession witnessed in early 2001, many firms laid off their employees and downsized. The reason for the downsizing of employees from these firms in 2001 was the incompetency and poor performance of the employees. It may sound mean but to the company, this is advantageous since they can reduce the costing while at the same time maintain or increase the final goods.</span>
Answer:
Swen is using product/service repositioning strategy.
Explanation:
Product Repositioning simply refers to the art of altering the target markets perception of one's product and or services.
Swen is still in the clothing business. He has only changed the way he delivers it to the target consumers.
Of course, this sometimes calls for a change in product mix (which refers to altering the type of products being offered). However, the central idea of the strategy still holds as customers now see the business differently.
This type of strategy is easier to pull off for start-ups, or unpopular businesses trying to make a comeback. Where the business is a well-established brand, it can prove extremely difficult and may be costly.
Cheers.
Answer:
$2,065,000
Explanation:
Based on the information given the maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be depreciable basis of the amount of $2,065,000 reason been that 100% is the bonus depreciation that is allowed under bonus election.
Therefore maximum amount of cost that can be deducted in the year 2020 will be the same amount of $2,065,000.