Sue will pay back $507.20 in interest expense.
Explanation:
The formula for calculating simple interest is:
SI = P x r x t ÷ 100
- P = Principal
- r = Rate of Interest
- t = Term of the loan/deposit in years
In the given problem,
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank so, P = $17000
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank at a rate of 5.5%, so r = 5.5 %
- Number of days of the loan = March 5 to September 19
- Sue borrowed $17,000 from Regions Bank for the period of = 198 days, So t = 198 / 365
Simple Interest = (17000 * (5.5/100) * (198/365))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = $507.20
Answer:
the layoffs were instances of employment at will
Explanation:
GEM Manufacturing's defense would most likely be that the layoffs were instances of employment at will.
Employment at will is a situation where a worker may be dismissed by an employer for any reason that may not be illegal and at anytime.
The Employers, in this question for example, terminated the relationship because of slowdown in sales. And this action affected the two employees with poorest attendance.
Answer:
See explaination
Explanation:
cost of debt, after-tax = (4.3% + 1.2%)*(1 - 26%) = 4.07%
cost of equity = 4.3% + 1.3*4% = 9.5%
market capitalization = 286130000 * 182 = 52075660000
total value of equity outstanding = market capitalization = 52075660000
Debt portion = 11532000000 / (11532000000 + 52075660000) = 0.18
Equity portion = 1 - 0.18 = 0.82
weighted average cost of capital = 0.18*4.07% + 0.82*9.5% = 8.52%