Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.
Answer:
Growth rate = 7.50%
Explanation:
Given:
Return on investment = 15%
Retention ratio = [1.5 / 3] 100 = 50%
Find:
Growth rate
Computation:
Growth rate = Return on investment*Retention ratio
Growth rate = 15% x 50%
Growth rate = 7.50%
Answer:
In the product Lookup worksheet, cell F5 should contain the number generated by the Goal Seek analysis.
Answer:
option (D) $21.66
Explanation:
Data provided in the question:
Basic direct labor rate per hour = $12.68
Payroll taxes = 13% of basic direct labor rate
Fringe benefits per hour = $7.33
Now,
The standard rate per direct labor hour
= Basic direct labor rate per hour + Payroll taxes + Fringe benefits per hour
= $12.68 + ( 13% of $12.68 ) + $7.33
= $12.68 + $1.6484 + $7.33
= $21.6584 or $21.66
Hence,
The correct answer is option (D) $21.66
Answer:
c) the company uses small amounts of copyrighted material
Explanation:
According to the fair use doctrine, the government of the US permits uses of the copyrighted material if the amount of copyrighted material is in very small amount and also does not constitutes to unfair advantage over the company which has copyrighted the material formula. Whereas on the other hand, the employer will face legal action if the employee faces any injury at work and this is well addressed in employees right act.
Furthermore, age descrimination is a illegal act so the company will again face legal actions in this case too.