Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.
<u>Explanation:</u>
<u></u>
growth_multiplier is 1.1
savings = 100
desc = "compound interest
"
# Place product of growth_multiplier and savings to year 1
Year 1 = growth_multiplier* savings
# Print
print(type(year1))
Now,
# Place addition of desc & desc
doubledesc will be desc + desc
# Print doubledesc
print(doubledesc)
<u></u>
Answer:
c.Product customization
Explanation:
What is Product customization?
Its a type of strategy that companies implement to attarct more customers. It usually implies the modification of designs, uses and/or characteristics of their items to satisfy the customer’s needs or desires.
This policy has the benefit of giving the company the opportunity to stand out from the competitors by fine-tuning items and services. Therefore the company gains a bigger portion of market share
In this case, KFC, altered their global formula in order to gain more acceptance in the Japanese market
Answer:
Career or technical education.
Explanation:
Someone who wants credentials in skilled training, but in less time than a four- year degree should consider Career or technical education.
A technical education course is solely based on providing skilled training which will help the student to learn the practicalities in a shorter period of time.
They are focused on a specific kind of skilled training which you can use in your career. Technical education is also known by the name of a diploma which can be completed in a period of 2 years or even in a period of months.
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Cost of common stock:
= (Expected dividend at the end of Year 1 ÷ Price of stock) + Growth rate.
= (1.45 ÷ 22.50) + 0.065
= 0.0644 + 0.065
= 0.1294 i.e., 12.94%
Conclusion:-
Cost of common stock = 12.94%
Note:-
D1 = Expected dividend at the end of Year 1,
P0 = Current price of common stock, and
gL = Growth level i.e., growth rate in dividend.