General Mills is most likely using marketing information
system in collecting and storing data. A market information system is being
used in order to support the decision making of the market in which the data is
composed of stored, analyzed and gathered data in which is being distributed to
the managers.
Answer:
The per-share value of Marston’s preferred stock should be $92
Explanation:
The computation of the per-share value of Marston’s preferred stock is shown below:
= (Annual Dividend rate) ÷ (yields generation) × 100
= (5.75%) ÷ (6.25%) × 100
= $92
We simply divide the Annual Dividend rate by the yields generation or we can say it is a required rate of return.
All other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer and Explanation:
The computations are as follows
a. For company receivable turnover
As we know it is
= Credit Sales ÷ current account receivable balance
= $2,940,600 ÷ $457,615
= 6.43 times
b.
Now
company's days' sales in receivables is
= 365 ÷ Receivables turnover ratio
= 365 ÷ 6.43
= 56.77 days
c. Therefore the average collection period is the same as days sales in receivable i.e 56.77 days
Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.
Answer:
$12,000
Explanation:
Margin of safety = Current sales level - Break even point
=(8,000 ×12) - (7,000 × 12)
= 96,000 - 84,000
= $12,000