Answer:
The answer is
Dunbar Echo Co will report a loss of $1,120
Explanation:
Straight-line depreciation = (cost of asset - salvage/residual value) ÷ number of useful life
Cost of asset - $41,200
Salvage/residual value - $0
Number of useful life - 5 years
$41,200/5
= $8,240
January 1, 2016 through January 1, 2018 is two years. So accumulated depreciation = $16,480($8,240 x 2)
Carrying value of the asset as at January 1, 2018 is
$41,200 - $16,480
=$24,720.
On this date, the asset was sold for $23,600.
Therefore, Dunbar Echo Co made a loss of $1,120($23,600 - $24,720)