answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
1 year ago
10

When independent measurers get similar results when using the same accounting measurement methods, the financial information is:

Business
1 answer:
Deffense [45]1 year ago
6 0

Answer: verifiable

Explanation:

A financial information is verifiable when the independent measurers get similar results when using the same accounting measurement methods.

In this scenario, the independent measures use thesame method but do their work separately without them knowing the results gotten by the other person. When there's similarity in the results, it shows that the results are verifiable.

You might be interested in
Exercise 2-12 Analyzing and journalizing transactions involving receipt of cash LO P1 Following are transactions for Valdez Serv
Komok [63]

Answer:

1. Date  General Journal and Explanation        Debit         Credit

              Cash                                                   $20,000

                   Common Stock                                               $20,000

              (To record investment in stock)

                Cash                                                   $900

                     Service Revenue                                           $900

               (To record revenue earned in Cash)  

                Cash                                                  $10,000  

                       Unearned Service Revenue                       $10,000

               (To record advance receipt)  

                Cash                                                    $3,500  

                        Accounts receivables                                 $3,500

               (To record cash received)  

                 Cash                                                   $5,000

                         Notes Payable                                            $5,000

                 (To record issuance of note)

2. Question missing.

4 0
1 year ago
A company is offering to pay a stadium for naming rights. If the administrative costs for this sponsorship are $78,000, and thes
docker41 [41]

Answer:

The amount of $71,760  , is offered by the company for the stadium naming rights.

Explanation:

As the total cost for the sponsorship is $78,000 but the cost has 8% revenue for the naming sponsorship. Therefore,

= Amount × % of revenue

= $78,000 × 8%

= $6,240

In order to compute the amount which is offered to pay for the stadium rights, the revenue amount to be deducted from the administrative cost:

= Cost - Revenue

= $78,000 - $6,240

= $71,760

6 0
2 years ago
The Southern Corporation manufactures a single product and has the following cost structure: Variable costs per unit: Production
BartSMP [9]

Answer:

d. $1,600 less than under absorption costing.

Explanation:

The computation of the carrying value on the balance sheet of the ending inventory of finished goods under variable costing is shown below:

But before that first we have to determine the unit cost which is

Unit fixed manufacturing overhead

= $96,320 ÷  6,020

= $16

Now the difference is

= Unit fixed manufacturing overhead × Change in inventory in units

= $16 × (6,020 units - 5,920 units)

= $1,600 less than under absorption costing.

5 0
1 year ago
H. Tillman performed legal services for J. Laney. Due to a cash shortage, an agreement was reached whereby J. Laney. would pay H
babunello [35]

Answer:

The journal entry for J. Laney. to record this transaction is:

Legal Expenses $13,920 (debit)

Common Stock $2,900 (credit)

Share Premium $11,020 (credit)

Explanation:

The Common Stocks are carried at par value of $1. This means that any price paid in excess of the par value is accounted for in the Share Premium Account.

The Common stocks issued are measured at the price required to settle the legal expenses and are paid in excess of par value of $1.

Share Premium = ($4.80 - $1.00) × 2900 shares

                          = $3.80 × 2,900

                          = $11,020

8 0
2 years ago
Walsh Company manufactures and sells one product.
ella [17]

Solution:

Step 1:

To measure the sage unit cost of the year of a commodity, plan the statement below:

Details                                                                       Year 1          Year 2

Direct materials per unit                                              $25              $25

Add: Direct labour per unit                                             $15              $15

Add: Variable manufacturing overhead per unit         $5               $5

Total product cost per unit                                            $45            $45  

Thus, the unit product cost under variable costing for yea 1 and year 2 is $45  

Step 2:

                       Variable costing income statement

                      For the year ended year 1 and year 2

Details                                                                       Year 1          Year 2

Unit sold (a)                                                             40,000        50,000

Sales [ b=a x 60 each ]                                         2,400,000   3,000,000

Variable product cost [c=a*45 each]                   1,800,000    2,250,000

Variable selling and administrative costs

[d=a*$2]                                                                 80,000          1,00,000

Contribution margin [e=b-c-d]                             520,000          650,000

Fixed manufacturing overhead [f]                       250,000         250,000

Fixed selling and administrative expense [g]     80,000           80,000

Net operating income [e-f-g]                             $190,000      $320,000

Step 3:

Details                                                                  Year 1          Year 2

Direct materials per unit                                       $25              $25

Add: Direct labour per unit                                   $15               $15

Add: Variable manufacturing overhead per unit   $5              $5

Add: Fixed manufacturing overhead per unit

       Year - 1 - ($250,000 + 50,000 units)

       Year - 1 - ($250,000 + 40,000 units)               $5             $6

Total product cost per unit                                 $50.00          $51.25  

Step 4:

                      Absorption Costing Income Statement

                     For the years ended Year 1 and Year 2  

Details                                                               Year 1        Year 2

Number of units produced [a]                       50000       40000

Units sold [b]                                                   40000        50000

Sales [c = b x $60 each]                            $2400000   $3000000

Cost of goods sold:

Beginning inventory [d]

Year - 1 - No Beginning inventory

Year - 2 - (10,000 units x $50.00 each)              $0        $500,000

Cost of goods manufactured [e]

Year - 1 - (a x $50.00 each)                        $2,500,000

Year - 2 - (a x $51.25 each)                                              $2,050,000

Ending inventory [f]

Year - 1 - (10,000 units x $50.00 each)         $500,000

Year - 2 - No Ending inventory                           $ -                    $ -

Cost of goods sold [g = d + e - f]                 $2000000    $2550000

Gross margin [h = c - g]                               $400,000      $450,000

Selling and administrative expenses [i]

[(b x $2 each) + $80,000]                           $160,000           $180000

Net operating income [h- i]                         $240000          $270000  

Step 5:

                        Reconciliation of Net Operating Income  

Details                                                                     Year 1          Year 2

Net operating income as per variable costing    $190,000    $320,000

Add/(Less): Difference in valuation of inventory due to fixed manufacturing overhead

Year - 1 - [(50,000 units - 40,000 units) x $5.00 each]

Year - 2 - [(50,000 units - 40.000 units) x $5.00 each] $50000 $(50000)

Net operating income as per absorption costing   $240000    $270000  

                     Reconciliation of Net Operating Income  

Details                                                                     Year 1        Year 2

Net operating income as per variable costing   $190,000  $320,000

Add (Less): Difference in valuation of inventory due to fixed manufacturing overhead

Year - 1 - [(50,000 units - 40,000 units) x $5.00 each]

Year - 2 - [(50,000 units - 40.000 units) x $5.00 each] $50000 $ (50000)

Net operating income as per absorption costing   $240000    $270,000  

5 0
2 years ago
Other questions:
  • identify three challenges BRICKS CONSTRUCTION may encounter when trying to implement their corporate social investment plan in t
    11·1 answer
  • A customer is upset because an advertised item has been sold out. how would you respond to the customer
    11·1 answer
  • Dorian company produces and sells a single product. the product sells for $60 per unit and has a contribution margin ratio of 40
    11·1 answer
  • A decrease in demand for cameras would likely be caused by
    12·1 answer
  • Builder Monty must secure a loan with mortgages on five different lots. What type of loan will he need?
    11·2 answers
  • The Brazilian economy is growing at a 6% annual rate in real terms. The Bank of Brazil is expanding its monetary base (e.g., mon
    11·1 answer
  • Bank reconciliation information for Kaden Co. for May 31 is as follows: The bank statement balance is $2,936. The cash account b
    10·1 answer
  • A firm purchased raw materials on account and paid for them within 30 days. The raw materials were used in manufacturing a finis
    6·1 answer
  • If I have the only telephone in town, it is essentially worthless. Then other people in town get telephones and I can call them.
    13·1 answer
  • Look at the Data Below then answer/calculate the totals in the questions that follow.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!