The fixed cost is $15000
<u>Explanation:</u>
Given:
Break even point = 3000 units
Each unit = $5 → (Price - variable cost = $5)
Fixed cost, x = ?
We know,
Break even point = fixed cost / (Price - Variable cost)
On substituting the values:

Thus, the fixed cost is $15000
Answer:
<h2>The answer in this case would be option A. given in the answer choices or Grading.</h2>
Explanation:
- In a general sense, grading is a process of organizing or ranking various items based on certain criteria or characteristics.
- In this instance,notice that the pine lumbers are visually inspected and processed or organized on the basis of their respective characteristics and use or utilization. The classification of the lumbers include "No1", No.2" or "Select Structural" etc. which signifies some kind of ranking based on the specified criteria or conditions.
- Hence, such type of classification system of items or commodities is usually considered as ranking or grading.
Answer: Perceptual barriers
Explanation: As the name suggests perceptual barriers refers to the barriers that are created out from the perceptions. In such barriers the receiver did not even try to understand the message with all his efforts and behaves carelessly.
In the given case, the employees of Teresa did not understand the message and state that they do. Therefore, the employees might be acting carelessly or have some other perception about their boss.
They could have a perception that asking too much questions might affect their image in the eyes of boss.
Hence from the above we can conclude that the correct option is B.
Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>