Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Bentley will likely use the firm's <u>CRM databases</u> to identify these customers.
<u>Explanation</u>:
CRM databases collect information about the customers. It can be used to identify the best customers. The database stores the annual sales report.
CRM is a customer relationship management that manages the interaction between company and customers.
CRM database holds all the data related to the customers like their name, email address, age, Skype address and occupation details.
In the above scenario, Bentley can use CRM database to filter twenty valuable building contractor customers and invite them for golf outing and party.
Answer:
600 shares
Explanation:
If a 3-for-2 stock split will take place, for every 2 stocks that an investor has, he will receive three stocks. So this specific investors who owns 400 stocks will receive:
(400 / 2) x 3 = 200 x 3 = 600 stocks.
After the 3-for-2 stock split, the company will have 50% more stocks outstanding and the price of each stock should be reduced by one third. So the investor shouldn't earn any profit from this split since the market value of the investment should remain about the same (stock prices change daily whether the split takes place or not).