Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer:
The correct answer is Activity G has s slack time of 8 days.
<span>In order to understand if the innovation will bring about more sales in terms of elasticity of the products, it is necessary to analyze the impact that a price drop would have on the demand for the produce being sold, and to what extent a price decrease will proportionally increase demand.</span>
<u>Answer:</u>
<em>Filmmakers want movie titles that are short, memorable, appealing to consumers, and without legal restriction to </em><u><em>appeal to multiple cultures
</em></u>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Many independent filmmakers are amazed at the measure of exertion and ability required to verify a fair conveyance understanding. With the emotional increment in an autonomous generation, it is evident that numerous movie producers have aced the skills expected to confirm the cash and hardware and deliver the film.
Subsequently, if the Filmmaker has skillfully made content into an engaging film, the movie producer might have the option to get a superior arrangement.
Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.