Answer:
Fixed Cost = $24,000 Variable cost = $5
Explanation:
You have to use the High-Low method

From the table you got, you pick the higher and the lowest unit sold
and calculate the diference between them:
![\left[\begin{array}{ccc}&$Units&$Shipping Expense\\$High&44,400&246,000\\$Low&30,000&174,000\\$Diference&14,400&72,000\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%26%24Units%26%24Shipping%20Expense%5C%5C%24High%2644%2C400%26246%2C000%5C%5C%24Low%2630%2C000%26174%2C000%5C%5C%24Diference%2614%2C400%2672%2C000%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Now 14,400 Units generates a cost of 72,000 Dividing we get the variable component

Then we calculate for the fixed cost:

Fixed Cost = 24,000
Answer:
Explanation:
one-year forward rate for year 2:
(1+4.75%)(1+f)=(1+4.95%)^2
(1+4.75%)(1+f)=1.10145025
(1+F)=1.10145025/1.0475
(1+f)=1.0515
f= 5.15%
one-year forward rate for year 3
:
(1+4.95%)^2 (1+f)=(1+5.25%)^3
(1+4.95%)^2 (1+f)=1.16591345312
(1+f)=1.16591345312
/1.10145025
(1+f)=1.0585
f=5.85%
one-year forward rate for year 4
:
(1+5.25%)^3 (1+f)=(1+5.65%)^4
(1+f)=1.0685
f= 6.85%
Answer:
The answer and procedures of the exercise are attached in a microsof excel document.
Explanation:
After a research on internet I found the exercise and the questions better explained. The correct formulation is attached as an image. Please let me know that we are looking to the same exercise.
Please consider the data provided by you. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.
Answer:
- Tax Examiner
-
Equal Opportunity Representative
Explanation:
Usually tax examiners perform tasks like: reviewing tax returns, contacting taxpayers, verify data through audits, evaluation financial information, notifying taxpayers about overpayments or underpayments.
Equal opportunity representative main role is to monitor and evaluate compliance with equal opportunity laws, which means that they must investigate employment practices or alleged violations of the Equal Opportunity Act and other laws and regulations that prohibit work discrimination.
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709